Zyska: Klastry energii zapewniają lokalne bezpieczeństwo energetyczne

26 sierpnia 2021, 06:45 Energetyka

Pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska uczestniczył w „Konferencji dla Klastrów Energii”, która odbyła się 23 sierpnia 2021 roku w Dusznikach-Zdroju. Wiceminister klimatu i środowiska podkreślał, że klastry energii to przede wszystkim lokalne bezpieczeństwo energetyczne, które skłania do współpracy gminy, mieszkańców i przedsiębiorców.

Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl
Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

Głównymi tematami konferencji były kierunki transformacji energetyki i rola klastrów energetycznych w rozwoju odnawialnych źródeł energii. W swoim wystąpieniu pełnomocnik rządu ds. OZE zaznaczył, że klastry energii to przede wszystkim lokalne bezpieczeństwo energetyczne, które skłania do współpracy gminy, mieszkańców i przedsiębiorców. – Taka lokalna samowystarczalność energetyczna pozwala m.in. na ograniczaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także wspiera jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których działają klastry, w uzyskaniu szerszego dostępu do energii oraz optymalizację usług komunalnych – powiedział Zyska.

Wiceminister zaznaczył, że w resorcie klimatu i środowiska trwają prace nad legislacją, która wzmocni rolę klastrów energii i stworzy odpowiedni system ich wsparcia. – Rozwiązania, które proponujemy dotyczą przede wszystkim ustanowienia czytelnych zasad funkcjonowania i zawierania porozumienia o utworzeniu klastra energii oraz doprecyzowanie samej jego definicji. W ramach nowelizacji ustawy o OZE planujemy także zapisy, które zwiększą atrakcyjność inwestycji w rozwój lokalnej energetyki rozwijanej w ramach klastrów energii – podkreślił.

Ireneusz Zyska powiedział, że kolejnym narzędziem wspierającym klastry energii jest program wsparcia „Nowa Energia” realizowany przez NFOŚiGW. – W ramach realizowanego programu „Nowa Energia” przedsiębiorcy mogą składać wnioski także m.in. w obrębie klastrów energii. Wsparciem objęte są projekty mające na celu wdrażanie technologii, m.in: inteligentnych systemów zarządzania rozproszonymi źródłami energii, wirtualnych magazynów energii, a także systemów łączących wytwarzanie energii z jej lokalnym wykorzystaniem – wskazał pełnomocnik rządu ds. OZE.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Zyska: Likwidacja opustów ograniczy przeskalowanie domowej fotowoltaiki