Zyska: OZE są niezbędne by liczyć się na arenie międzynarodowej

5 stycznia 2022, 13:15 Energetyka

W porannym programie w TV Republika wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zaznaczył rolę odnawialnych źródeł energii w światowej gospodarce. Jak podkreślił, OZE są niezbędne do tego, aby liczyć się na świecie.

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl
Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

OZE konieczne dla rozwoju krajowej gospodarki

– Stabilny dostęp do energii, to są trendy światowe. Jeżeli nie zbudujemy miksu energetycznego, nie sprostamy wyzwaniom współczesnego świata. Chcę dodać, że na samych odnawialnych źródłach nie zbudujemy miksu energetycznego, który da nam stabilne dostawy energii – zaznaczył wiceminister.

– Trzeba powiedzieć, że następuje moment refleksji wśród elit europejskich, które są przyzwyczajone do innych standardów. Od czegoś trzeba zacząć. Polska przeważnie w historii była prekursorem zmian politycznych, gospodarczych i w wielu innych obszarach otwierała oczy elitom europejskim – dodał pełnomocnik rządu.

W kwestiach związanych z opłatami ETS wiceminister wypowiedział się następująco: – ETS został stworzony, żeby transformować gospodarkę europejską, a w tej chwili działa odwrotnie – obciążająco. Gospodarka jest systemem naczyń połączonych – mówił Zyska.

Wspomniał on również, iż mechanizmy te pierwotnie miały działać dla człowieka, zaś na dzień dzisiejszy działają przeciwko człowiekowi oraz bezpieczeństwu. – Wszystko, co trwa kilkadziesiąt lat, wymaga rewizji. Być może trzeba zaproponować nowe mechanizmy, żeby negatywnie nie oddziaływać na kieszenie ludzi – zaznaczył w rozmowie Ireneusz Zyska.

Opracował Aleksander Tretyn 

Zyska: Nie jestem zadowolony, że nie było jeszcze liberalizacji ustawy odległościowej