AtomEnergetykaGaz.OpinieOZERopaWęgiel. energetyka węglowa

Zyska: Polska musi być suwerenna energetycznie

Ireneusz Zyska podczas EuroPOWER. Fot. Mariusz Marszałkowski

Ireneusz Zyska podczas EuroPOWER. Fot. Mariusz Marszałkowski

 – Ostatnio przyjęliśmy zapis mówiący o suwerenności energetycznej. Chodzi o pozbycie się paliw kopalnych z gospodarki, w pierwszej kolejności tych pochodzących z Rosji. Zapisy europejskiej polityki klimatycznej będą realizowane, ale musimy wziąć pod uwagę dyskusje na ten temat – powiedział Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii podczas tegorocznej konferencji EuroPOWER.

– Jeszcze kilka tygodni temu rozmawialiśmy o wyzwaniach związanych z polityką klimatyczną, o wyzwaniach związanych z polskim miksem energetycznym, o projekcie Fit for 55. 24 lutego zmienił praktycznie wszystko w naszym rozumowaniu. Konieczność odejścia od rosyjskich węglowodorów powoduje, że powinniśmy dokonać dywersyfikacji dostaw i uniezależnić się od paliw kopalnych z tego kierunku – podkreślił Ireneusz Zyska podczas konferencji EuroPOWER.

Pełnomocnik wypowiedział się na temat strategicznego dokumentu PEP 2040, który Polska przyjęła w ubiegłym roku. – Ten dokument podsumował działania z lat wcześniejszych, jednak nie był ambitny. Cele OZE założone do 2030 roku przyjęliśmy znacznie wcześniej, m.in. w kontekście fotowoltaiki. W dokumencie tym zapisano cel rozwoju fotowoltaiki, miał on wynosić 5 do 7 GW. Ten poziom przekroczyliśmy w grudniu 2021 roku. Cel ponad 30 procent zużycia energii ze źródeł odnawialnych w 2030 roku to i tak wysoki poziom. Ostatnio przyjęliśmy zapis uzupełniający mówiący o suwerenności energetycznej. Chodzi o pozbycie się paliw kopalnych z gospodarki, w pierwszej kolejności tych pochodzących z Rosji. Zapisy europejskiej polityki klimatycznej będą realizowane, ale musimy wziąć pod uwagę dyskusje na ten temat – zaznaczył.

– Nasz miks energetyczny będzie ewoluował. Musimy odejść od paliw kopalnych na rzecz źródeł nisko i zeroemisyjnych. Chcemy to zrobić odpowiedzialnie dla gospodarki, która musi mieć stabilny dostęp do energii. Przez jeszcze wiele lat będzie to węgiel kamienny i brunatny. Zgodnie z wyliczeniami Polskich Sieci Elektroenergetycznych można osiągnąć 50 procent wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Ważnym komponentem energetyki polskiej będzie energetyka jądrowa. W 2033 roku zostanie oddany do użytku pierwszy blok jądrowy. Łącznie od 6-9 GW – zapowiedział.

– W ostatnich latach powołaliśmy cztery partnerstwa mające na celu zwiększenie udziału OZE w miksie, ale także zwiększenie udziału polskich firm w tym zakresie. Mamy porozumienie dotyczące rozwoju gospodarki wodorowej, partnerstwo na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych, sektora biogazu i biometanu, fotowoltaiki, a kolejnym powinno być porozumienie w branży magazynowania energii. Musimy również inwestować w sieć przesyłową, zarówno na poziomie najwyższych napięć, jak i sieci dystrybucyjnej – powiedział Ireneusz Zyska.

Zdaniem Zyski, wyzwania Fit for 55 są wymagające z perspektywy Polski. – Wszystko można osiągnąć. Pytanie, jakim kosztem? Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której transformacja będzie kosztem społecznym. Ochrona społeczeństw jest obowiązkiem każdej ekipy rządowej. My staramy się rozmawiać, przedstawiać nasze argumenty i przekonywać, aby uelastycznić założenia Fit for 55. My absolutnie jesteśmy przeciwko wprowadzeniu systemu ETS w budownictwie i transporcie – powiedział.

– W obecnym systemie ETS widzimy zbyt duży udział podmiotów finansowych, które widzą możliwość dużego zarobku. To powoduje wzrost spekulacji i wyższych cen tych pozwoleń. Chcemy wyłączenia z systemu ETS firm, które nie mają obowiązku zakupu pozwoleń. Nie pójdziemy drogą Brytyjczyków, tworząc własny system ETS. Możemy korzystać z pewnych mechanizmów, które zostaną pozytywnie zaopiniowane przez KE. Chcemy pozwolić na finansowanie z systemu ETS rozwoju sektora biometanu i biogazu. Nie chcemy zdradzać szczegółów, ale przygotowujemy pewne kroki, aby móc pozwolić na dofinansowanie tej branży z tych środków. Chcemy wspierać źródła odnawialne, które są stabilne w wytwarzaniu energii. Chodzi o stabilizację i bilansowanie rynku energii – podkreślił.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Jędrzej Stachura

Buzek: System handlu emisjami CO2 powinien działać w sposób opłacalny


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X