Von der Leyen: Przeznaczymy 100 mld euro na mechanizm sprawiedliwej transformacji

11 grudnia 2019, 15:00 Energetyka

– Nie chodzi o wizję kontynentu bez emisji CO2. To plan działania do 2050 roku , który realizować będziemy przez więcej niż jedno pokolenie. W 2020 roku stworzymy europejskie prawo klimatyczne, które regulować będzie wdrażanie inwestycji. Od przyszłego roku będziemy chcieli zwiększać nasze ambicje klimatyczne, nasze plany będą gotowe na przyszłoroczny COP26 w Glasgow – powiedziała Ursula von der Leyen przewodnicząca Komisji Europejskiej w Parlamencie Europejskim, która przedstawiała plan neutralności klimatycznej. 

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Fot.; BiznesAlert.pl
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Fot.; BiznesAlert.pl

Nowy Zielony Ład

– Chcemy świecić przykładem i ochronić naszą planetę. Jeżeli firmy będą chronić środowisko, mogą się spotkać z nieuczciwą konkurencją ze strony tych, którzy je zanieczyszczają. Dlatego chcemy wprowadzić węglowy mechanizm dostosowawczy na granicach, w pełnej zgodności z zasadami WT O – podkreśliła.

Jak zapowiedziała, w Europejskim Zielonym Ładzie chodzi również o zwiększenie roli innowacji, o podniesienie jakości żywności i nowoczesną mobilność. – Doprowadzi to do stworzenia nowych rynków i nowych firm w całej Europie. Europejski Zielony Ład to nasza nowa strategia wzrostu gospodarczego. Tym razem nie będzie ona oparta o wykorzystanie zasobów, będzie ona więcej dawać niż zabierać. Rzeczywistością stanie się opracowanie europejskiej baterii do samochodów elektrycznych. Musimy zwiększyć innowacyjny potencjał Europy – powiedziała.

Jak argumentowała 70 lat temu Europejczycy inwestowali w węgiel i stal, co przyczyniło się do cudu gospodarczego. – Dziś zaczynamy inwestować w energetykę odnawialną. Chcemy zmienić sposób produkcji i konsumpcji i pogodzić to z dobrem naszej planety. Jest to sedno Europejskiego Zielonego Ładu – podkreśliła.

Przypomniała, że w zeszłym roku w Katowicach odbył się COP24. – To miasto przez ponad wiek było stolicą węgla, a stała stolicą rozmów klimatycznych. Delegacje z całego świata przybyły do miasta, które było ośrodkiem przemysłu węglowego, a teraz rozkwita tam kultura, powstają filharmonie i rozwija się sektor usług. Ta przemiana nie odbyła się z dnia na dzień, bez pieniędzy i wysiłku. Podobnie Europejski Zielony Ład będzie wymagający, ale to właściwa droga. Będzie ona wymagała czasu, wsparcia i solidarności – powiedziała zapowiadając wprowadzenie mechanizmu wsparcia.

-Dlatego w przyszłym roku zaproponujemy mechanizm sprawiedliwej transformacji, w której będziemy łączyć pieniądze publiczne i prywatne, a Europejski Bank Inwestycyjny uruchomi mechanizm dźwigni. Celem tego będzie uruchomienie 100 mld euro na transformację energetyczną w ciągu 7 lat – podkreśliła.

Opracowanie: Michał Perzyński