Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (9-13.08.2021).
1. Marszałkowski: Polscy kierowcy odczują wybuch na Jamale. Rynek LPG jest w tarapatach (ANALIZA)
Ten rok nie jest łaskawy dla użytkowników LPG w Polsce, nie tylko kierowców samochodów z instalacją zasilaną autogazem, ale także użytkowników kuchenek i tych, którzy ogrzewanie domów oparli o ciekły gaz. Najbliższe tygodnie i miesiące mogą być jednak jeszcze trudniejsze, a wszystko za sprawą wybuchu w zakładach Gazpromu na Półwyspie Jamalskim – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
2. Miyajima: Japonia może wesprzeć polski atom. Dobrze, gdy budują go kraje o podobnych poglądach (ROZMOWA)
– Japońskie firmy mają doskonałą relację współpracy z firmami z USA oraz Francji zainteresowanymi polskim programem jądrowym – mówi Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Należy wziąć pod uwagę wszelkie ryzyko całościowo i działać bardzo ostrożnie, bo jest to infrastruktura krytyczna z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego, która pracuje dziesiątki lat. To ryzyko jest znacznie mniejsze kiedy elektrownie jądrowe są budowane przez kraje o podobnych poglądach.
3. Jakóbik: Czy lex TVN jest narzędziem negocjacji z USA w sporze o Nord Stream 2 i nie tylko?
– Spór o lex TVN zagraża stabilności rządu Zjednoczonej Prawicy. Czy partia rządząca za pomocą tej ryzykownej gry negocjuje z Amerykanami coś więcej? W tle pojawia się spór o Nord Stream 2 – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Jakóbik: Kim jest człowiek Bidena do spraw Nord Stream 2 i czy Ukraina będzie adwokatem Polski?
Administracja USA wyznaczyła Amosa Hochsteina na negocjatora układu o Nord Stream 2. Polska powinna krytykować za słabe zapisy i wciąż działać przeciwko budowie oraz rozpoczęciu dostaw przez rurę Putina, ale jednocześnie zostać przy stole rozmów. Może się okazać, że Ukraina obiecująca Amerykanom, że zostanie twierdzą demokracji regionu, stanie się adwokatem Polski, odwrotnie do doświadczeń z historii – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
5. Sawicki: Port offshore na raty. W Gdyni będzie tłok
Ponad tydzień temu, rząd RP przyjął uchwałę o powstaniu terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Porcie w Gdyni. Władze portu zakładają, że docelowy terminal instalacyjny w porcie zewnętrznym będzie gotowy w 2026 roku, zaś do tego czasu rozwiązaniem tymczasowym będzie obsługa offshore z portu wewnętrznego, tak aby obsłużyć deweloperów już za dwa-trzy lata. Jakie prace należy zatem wykonać w porcie wewnętrznym? Kluczem będzie logistyka i zaplanowanie ruchu nawigacyjnego w porcie, co może stwarzać problemy w zarządzaniu ruchem i rozładunkiem – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.