Współpraca w zakresie energetyki oraz lipcowy szczyt NATO w Warszawie – to główne tematy poniedziałkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premier Norwegii Erną Solberg. Prezydent podkreślał konieczność intensyfikacji współpracy energetycznej.
„Mieliśmy dzisiaj dwa główne tematy (rozmów – PAP), jeden dotyczył współpracy gospodarczej i w zakresie energetyki, a drugi dotyczył zbliżającego się szczytu NATO i kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Mieliśmy tutaj w zasadzie w jednym i drugim temacie zgodne stanowiska, że tę współpracę energetyczną trzeba intensyfikować” – powiedział Duda w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z premier Norwegii.
Prezydent wyraził nadzieję, że uda się zrealizować dostawy gazu z Norwegii do Polski przez Danię. „W tej chwili, w tym ujęciu trójstronnym, pracujemy nad tym tematem, aby dokonać odpowiedniego połączenia” energetycznego – zaznaczył. Jak ocenił, takie działania pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.
Dopytywany później o projekt budowy Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) prezydent zaznaczył, że obecnie w Polsce nie ma dywersyfikacji dostaw gazu. „Rozmowa na temat budowy gazociągu, który połączyłby Norwegię z Danią a następnie Danię z Polską i w ten sposób zapewnił (Polsce – PAP) dostawy gazu z szelfu norweskiego, jest jak najbardziej realna. Wierzę, że ta inwestycja dla dobra Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, zostanie zrealizowana” – powiedział prezydent.
Szefowa norweskiego rządu zaznaczyła, że projekt Gazociągu Bałtyckiego to projekt komercyjny, „który musi być opłacalny dla stron”. „Oprócz strony komercyjnej mówimy oczywiście o tym, o czym wspomniał prezydent, czyli o niezależność dostaw gazu do Polski (…). Mamy szerokie spojrzenie i widzimy też polityczne zalety tej inwestycji” – powiedział Solberg.