PGE, Tauron, Energa i Enea zmieniły treść wniosku do UOKiK w sprawie zgody na utworzenie spółki ElectroMobilityPoland (EMP) – wynika ze strony Urzędu. Celem spółki ma być stworzenie podstaw do rozwoju elektromobilności, a nie budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji samochodów elektrycznych, jak podawano we wtorek.
„Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych, naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma stymulować rozwój rynku pojazdów elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców” – napisano w uzasadnieniu wniosku, który pojawił się w środę na stronie UOKiK.
Tymczasem z uzasadnienia, które było na stronie Urzędu we wtorek wynikało, że celem nowej spółki, w której każda z czterech spółek ma objąć po 25 proc. kapitału akcyjnego, miała być m.in. „budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w wybudowanym zakładzie produkcyjnym, z jak najszerszym udziałem krajowych kooperantów”.
We wspólnym komunikacie prasowym przesłanym PAP w środę cztery energetyczne spółki wyjaśniły, że „celem projektu jest skoncentrowanie potencjału badawczego wokół projektu budowy i wprowadzenia do masowej produkcji polskiego samochodu elektrycznego oraz stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych i naukowych do kreacji i rozwoju rynku. Identyfikacja dotychczasowego dorobku polskich podmiotów w zakresie elektromobilności pozwoli na podjęcie kolejnych kroków zmierzających do budowy międzynarodowego potencjału EMP”.
„Ponadto informujemy, że w pierwszej wersji komunikatu zamieszczonej na stronie UOKiK budowa pojazdu elektrycznego została nadmiernie wyeksponowana. Intencją zaangażowanych w projekt podmiotów jest budowa spójnego ekosystemu elektromobilności w Polsce, którego elementem jest samochód elektryczny” – napisano w komunikacie spółek. „Rozwój rynku pojazdów elektrycznych i towarzyszącej temu infrastruktury znajduje się w kręgu zainteresowania czterech grup energetycznych, stąd nasze zaangażowanie w projekt EMP” – dodano.
Spółki podały, że EMP zostanie powołane po uzyskaniu pozytywnej zgody na koncentrację ze strony UOKiK, a szczegółowe informacje na temat projektu zostaną przedstawione po zakończeniu tej procedury.
Polska Agencja Prasowa