Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oświadczyła w czwartek w Chinach, że projekty związane z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku muszą być otwarte dla partnerów z UE – „Nie podzielam obaw części świata odnośnie postawy Chin” – powiedziała.
Słowa Mogherini padły podczas spotkania ze studentami na pekińskim Uniwersytecie Tsinghua. „Dla nas jest sprawą podstawową, by szanse (na współdziałanie) były otwarte dla wszystkich, także dla Europejczyków” – zaznaczyła Mogherini.
Szef dyplomacji Chin Wang Yi potwierdził we wtorek, że do Pekinu na majowy szczyt związany z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku przyjedzie 28 przywódców z zagranicy, a wśród nich – według ministra – znajdą się premierzy: Włoch Paolo Gentiloni, Hiszpanii Mariano Rajoy, Grecji Aleksis Cipras, Węgier Viktor Orban, a także szefowa polskiego rządu Beata Szydło. Na szczycie mają być także prezydenci Szwajcarii, Czech, Filipin i Rosji.
„To pozytywne, oparte na współpracy porozumienie, nie chcemy go upolityczniać” – odpowiedział Wang na pytanie o to, czy strona chińska nie czuje się zmartwiona absencją przywódców większości dużych państw Zachodu.
Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku nazywanego także „Pasem i Szlakiem” to swego rodzaju reaktywacja dawnego szlaku handlowego z Chin do Europy, który z końcem średniowiecza wraz z rozrostem imperium tureckiego stracił na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.
Chińskie inwestycje w Nowy Jedwabny Szlak szacowane są na 40 mld dolarów. Kolejne 50 mld dolarów wynosi kapitał powołanego niedawno Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Siedziba banku znajduje się w Pekinie. AIIB ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury.
Polska Agencja Prasowa