Anglosasi wprowadzają embargo na ropę, a Europa chce porzucić gaz z Rosji do 2030 roku

8 marca 2022, 16:00 Alert

Komisja Europejska przedstawiła plan uniezależnienia od gazu oraz innych paliw z Rosji. Chce być niezależna przed 2030 rokiem. Do końca tego roku ma zmniejszyć zależność o dwie trzecie w ramach programu REPowerEU. USA, Kanada i Wielka Brytania zdecydowały się zaś na embargo na ropę z Rosji.

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Program REPowerEU ma pozwolić na uzupełnienie zapasów gazu przed następnym sezonem grzewczym i odpowiedzieć na kryzys energetyczny wzmagany przez rosyjski Gazprom oraz destabilizację z powodu ataku Rosji na Ukrainę.

– Nasz plan pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie Unii Europejskiej na gaz rosyjski o dwie trzecie do końca roku – ogłasza Komisja. – Musimy stać się niezależni od ropy, węgla i gazu z Rosji – zapowiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Rozwiązania proponowane przez Komisję to:

  • Ograniczenie wpływu wysokich cen energii na klientów wrażliwych poprzez umożliwienie regulacji w krajach członkowskich, a także poprzez wsparcie firm dotkniętych drożyzną poprzez pomoc publiczną. Komisja ma także skonsultować kryzysowe zmiany w systemie handlu emisjami CO2 EU ETS.
  • Do kwietnia ma zostać przedstawiony akt wprowadzający obowiązek zapełnienia magazynów gazu w Unii Europejskiej do co najmniej 90 procent do pierwszego października każdego roku. Komisja będzie także dalej prowadzić śledztwo w sprawie obaw wobec możliwych nadużyć ze szczególną uwagą poświęconą Gazpromowi.
  • Komisja ma także rozważyć możliwość rewizji kształtu funkcjonowania rynku energii biorąc pod uwagę alternatywne mechanizmy wyceny pozwalające uczynić rachunki za prąd możliwymi do opłacenia.
  • Bardziej długoterminowo REPowerEU zakłada eliminację gazu z Rosji w Europie przed 2030 rokiem poprzez rozwój importu LNG oraz przez gazociągi, spadek wykorzystania paliw kopalnych w domach, budynkach, przemyśle i energetyce, wzrost efektywność energetycznej, rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, elektryfikację i usuwanie wąskich gardeł infrastrukturalnych. Komisja zastrzega, że nie rezygnuje z programu Fit For 55 bo da on spadek zapotrzebowania na gaz o 30 procent, czyli 100 mld m sześc. rocznie do 2030 roku. Program REPowerEU pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie o w sumie 155 mld m sześć. czyli tyle, ile Europa sprowadziła z Rosji w 2021 roku.

Komisja Europejska nie zdecydowała się dotąd na sankcje w postaci embarga na dostawy gazu i ropy z Rosji. Taki ruch wykonały USA, Kanada i Wielka Brytania zakazujące importu ropy rosyjskiej.

Komisja Europejska/Reuters/Wojciech Jakóbik