AlertWszystko

Aukcja rozsądzi spór Gazpromu i Rosnieftu o złoża arktyczne

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

(Wiedomosti/Wojciech Jakóbik)

Gazprom i Rosnieft złożyły wnioski o 11 koncesji poszukiwawczych na szelfie arktycznym, część z nich pokrywa się – powiedział w rozmowie z Wiedomostiami minister surowców naturalnych i ochrony środowiska Rosji Sergiej Donskoj. Spółki będą walczyć o dostęp do spornych złóż w aukcji.

Rosendra ma przygotować warunki przetargów. Chodzi o złoża Lajawożskoje i Wanejwiskoje w Nienieckim Okręgu Autonomicznym położonym nad Morzem Białym, Barentsa i Karskim. Złoża są szacowane odpowiednio na 9,8 mln ton ropy naftowej i 140,1 mld m3 gazu oraz 6,5 mln ton ropy i 85,2 mld m3 gazu. Według Donskoja prace na nich są atrakcyjne ze względu na możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Rosyjskie spółki potrzebują ich do rozwijania własnych technologii wydobycia z trudno dostępnych złóż, bo sankcje odcinają je od dostaw sprzętu i wiedzy na ten temat z Zachodu. Pozostałe koncesje mają zostać przyznane za opłatą, która na początku 2015 roku była szacowana na 33,6 mld rubli.

Rosnieft planował wykorzystać wydobycie z dwóch wspomnianych wyżej złóż w ramach spółki Alltech i projektu Peczora LNG. Ta firma posiada już kontrolę nad złożami Kumżinskoje Korowinskoje z zasobami 160 mld m3 gazu ziemnego. Po stworzeniu joint venture spółki miały wiercić i rozpocząć budowę terminala LNG o przepustowości 8-10 mln ton, która miałaby się zakończyć w latach 2018-2019. Chociaż Rosnieft potwierdza dalsze zainteresowanie projektem, nie powstała dotąd wspólna spółka z Alltechem. Ponadto Peczora LNG nie otrzymała dotąd zgody rządu federalnego na eksport gazu skroplonego. Ponadto, Rosnieft musiał zamrozić projekty LNG ze względu na tanią ropę naftową obniżającą ich rentowność i sankcje, odcinające go od kapitału.

Włada Rusakowa z Rosnieftu informuje Wiedomosti, że firma jest zainteresowana wykupem pozostałych dziewięciu koncesji na złoża podmorskie mórz wokół Arktyki: Szantar, Wilkicki 1 i 2, Omoloj, Magadan 4, Bogatinski, Korjak 1, Centralny Tatar i Szaranowski.

Obecnie prace w Arktyce mogą prowadzić tylko spółki państwowe. Kreml odłożył na nieokreśloną przyszłość liberalizację dostępu do tamtejszych koncesji. Gazprom i Rosnieft będą zatem rywalizować o arktyczne koncesje, ale ostateczną decyzję podejmie rząd w oparciu o wynik aukcji o sporne złoża.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X