Baca-Pogorzelska: Górniczo-energetyczne trzęsienie ziemi

9 stycznia 2015, 08:33 Energetyka
KW Brzeszcze
KWK Brzeszcze.

KOMENTARZ

Karolina Baca-Pogorzelska

Górnictwo 2.0

Górnicy zapowiedzieli, że nie przyjadą do Warszawy na piątkowe rozmowy dotyczące planu naprawczego Kompanii Węglowej i zaprosili przedstawicieli rządu na negocjacje na Śląsk.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami rządowego programu m.in. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają trafić kopalnie Brzeszcze, Pokój, Sośnica-Makoszowy i Bobrek Centrum. Tyle, że to nie jedyne zakłady, które zostaną przeniesione w najbliższym czasie do SRK. Z moich informacji wynika, że trafią tam także części kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego – chodzi o ruchy Mysłowice oraz Boże Dary. I o ile Mysłowice (nieczynna część kopalni Mysłowice-Wesoła) są nieczynne od kilku lat, tak Boże Dary to ważna część kopalni Murcki-Staszic. Te decyzje mają się znaleźć w szykowanym przez KHW programie naprawczym dla tej spółki. Poza tym kompanijne Halemba-Wirek i Bielszowice dostają tak naprawdę ostatnią szansę, niewykluczone, że jeśli nie poprawią swoich wyników, to za kilkanaście miesięcy też trafią do SRK.

A co z zaangażowaniem energetyki w górnictwo? Tego pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, Wojciech Kowalczyk, na razie nie precyzuje.  Jak udało mi się ustalić – w pierwszej kolejności 100% udziałów w Nowej Kompanii Węglowej (która nie wiadomo, jak będzie się nazywać), czyli w tej, w której docelowo ma się znaleźć 9 kopalń, obejmie Węglokoks. Potem, być może już w marcu, włączy się do tego energetyka. Jak? Węglokoks tworzy górniczą SPV (spółkę celową – Nowa Kompania Węglowa), dlaczego więc energetyka nie miałaby stworzyć swojej SPV, która dokona podwyższenia kapitału Nowej KW? W dalszej kolejności energetyka będzie konsolidowana (pozdrawiamy z tego miejsca UOKiK) – stawiałabym na pary Tauron+Enea oraz PGE+Energa, a ostatnim etapem miałaby być całościowa konsolidacja energetyki i górnictwa. Brzmi nieprawdopodobnie? Może, ale tu już naprawdę ciężko o ocenę skali zaskoczeń…

Źródło: Górnictwo 2.0