DrogiInfrastrukturaKolejeWszystko

Bałdys: Potrzebna wspólna platforma porozumienia wszystkich stron kontraktów publicznych

– W przypadku kontraktów, w których zamawiającym jest instytucja publiczna, np. GDDKiA, wykonawcy budowlani dyskutując szczegóły zapisów umowy są często w stanie zaakceptować kompromis w odniesieniu do 80 proc. takich zapisów. Jednak wobec pozostałych 20 proc. w większości przypadków wykonawcy toczą spory przed sądami w trakcie realizacji robót. Na te zapisy wykonawcy po prostu nie mogą się zgodzić – mówi Rafał Bałdys, członek rady Polskiego Związku Pracodawców Budowlanych.

W jego opinii jeżeli dochodzi się do momentu, w którym wykonawcy postulują jakąś zmianę, to instytucja publiczna mówi: my dalej posunąć się nie możemy, bo musimy uwzględniać wyższe regulacje i ograniczenia wynikające z mocy ustaw czy innych wytycznych, które nas wiążą.

Bałdys operuje konkretnym przykładem: – Jeśli środowisko wykonawców postuluje np. przywrócenie funkcji i osoby inżyniera w procesie inwestycyjnym, to GDDKiA, zasadniczo akceptując ten pomysł, odmawia uznania kompetencji czy mocy decyzyjnych inżyniera np. w zakresie określenia czasu na rozliczanie kontraktu. W związku z tym, jeśli tę osobę pozbawiamy realnych kompetencji to – mimo porozumienia co do 80 proc. zapisów kontraktu – proces inwestycyjny pozostaje ułomny – twierdzi Bałdys.

– Dlatego moim zdaniem próbą wyjścia z sytuacji byłaby zgoda obu stron kontraktu co do możliwości spotykania się na gruncie neutralnym dla przedyskutowania wszelkich niejasności czy wątpliwości. Tam gdzie inwestor publiczny – GDDKiA (czy PKP PLK) – miałby tak samo równe prawa, jak i budowlane organizacje branżowe, wykonawcy, architekci czy konsultanci – dodaje członek władz PZPB.

– Musimy znaleźć taką platformę porozumienia. Jeżeli jednak to GDDKiA będzie – jak dotąd – wyłącznym gospodarzem takich spotkań w roli moderatora dyskusji to do porozumienia nie dojdziemy – kończy.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X