AlertWszystko

BALTOPS 2015 – element Sojuszniczej Tarczy

Ministrowie obrony NATO

(DGRSZ)

Blisko 5600 żołnierzy, 47 okrętów, oraz 49 samolotów i śmigłowców z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO weźmie udział w rozpoczynającym się 5 czerwca ćwiczeniu BALTOPS 2015. Gospodarzami tegorocznej, 43 edycji manewrów będą Niemcy, Polska i Szwecja. Część portowa odbędzie się w Gdyni.

Tematem ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem BALTOPS 2015 będzie prowadzenie międzynarodowej, połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego, z użyciem sił i środków marynarki wojennej, sił powietrznych oraz wojsk lądowych państw NATO i partnerskich, w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Głównym celem przedsięwzięcia będzie zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz należących do programu Partnerstwo dla Pokoju (ang. Partnership for Peace – PfP).

Ćwiczenie BALTOPS 2015 zostanie przeprowadzone w terminie 5-20 czerwca na Bałtyku Południowym oraz na terenie Szwecji, Niemiec i Polski. Organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO). Obok personelu państw gospodarzy w działaniach na lądzie, wodzie i w powietrzu wezmą udział żołnierze, okręty, samoloty i śmigłowce z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Norwegii, Turcji, USA oraz Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy ćwiczenie odbędzie się bez udziału Rosji.

Wraz z równolegle prowadzonymi na terenie Polski ćwiczeniami SABER STRIKE-15 (na poligonie w Drawsku Pomorskim) oraz NOBLE JUMP (poligon w Żaganiu), BALTOPS 2015 jest jednym z kilku zaplanowanych na czerwiec przedsięwzięć szkoleniowych NATO pod wspólnym kryptonimem ALLIED SHIELD (Sojusznicza Tarcza). Łącznie w czerwcu pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego ćwiczyć będzie blisko 15 tys. żołnierzy z 19 krajów członkowskich oraz 3 partnerskich. Wszystkie ćwiczenia mają charakter defensywny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Zaangażowanie SZ RP w BALTOPS 2015

Łącznie na terytorium RP w ćwiczeniu weźmie udział ponad 3 tys. żołnierzy z NATO i krajów partnerskich, w tym kilkuset polskich, głównie z 3 Flotylli Okrętów (3FO), 7 Brygady Obrony Wybrzeża (7BOW), 8 Flotylli Obrony Wybrzeża (8FOW) oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW).

Zasadnicze środki SZ RP: 1 okręt podwodny (ORP „Kondor”) z 3FO, 7 okrętów z 8FOW (5 trałowców: ORP „Bukowo”, ORP „Drużno”, ORP „Resko”, ORP „Mamry”, ORP „Wigry” oraz 2 okręty transportowo – minowe: ORP „Lublin” i ORP „Gniezno”), 4 śmigłowce lotnictwa morskiego z BLMW (2 x Mi-14 PŁ, 1 x Mi-14 PŁ/R, 1 x SH-2G) oraz 1 samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R.

Żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża (kompania zmechanizowana wyposażona m.in. w bojowe wozy piechoty BWP-1) w ćwiczeniu podgrywać będą przeciwnika sił koalicyjnych.

Ćwiczenie BALTOPS 2015 na terenie Polski

W czasie fazy portowej (4-8 czerwca) do gdyńskich portów wejdzie ponad 40 okrętów z 15 państw. Wybrane epizody ćwiczenia zostaną również przeprowadzone na poligonach morskich oraz na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka. Polskie lotnictwo morskie będzie wykonywać zadania z lotnisk w Darłowie, Siemirowicach oraz Gdyni. Na poligonie w Ustce odbędzie się również Dzień Dostojnych Gości.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X