(DGRSZ)
Blisko 5600 żołnierzy, 47 okrętów, oraz 49 samolotów i śmigłowców z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO weźmie udział w rozpoczynającym się 5 czerwca ćwiczeniu BALTOPS 2015. Gospodarzami tegorocznej, 43 edycji manewrów będą Niemcy, Polska i Szwecja. Część portowa odbędzie się w Gdyni.
Tematem ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem BALTOPS 2015 będzie prowadzenie międzynarodowej, połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego, z użyciem sił i środków marynarki wojennej, sił powietrznych oraz wojsk lądowych państw NATO i partnerskich, w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Głównym celem przedsięwzięcia będzie zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz należących do programu Partnerstwo dla Pokoju (ang. Partnership for Peace – PfP).
Ćwiczenie BALTOPS 2015 zostanie przeprowadzone w terminie 5-20 czerwca na Bałtyku Południowym oraz na terenie Szwecji, Niemiec i Polski. Organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO). Obok personelu państw gospodarzy w działaniach na lądzie, wodzie i w powietrzu wezmą udział żołnierze, okręty, samoloty i śmigłowce z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Norwegii, Turcji, USA oraz Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy ćwiczenie odbędzie się bez udziału Rosji.
Wraz z równolegle prowadzonymi na terenie Polski ćwiczeniami SABER STRIKE-15 (na poligonie w Drawsku Pomorskim) oraz NOBLE JUMP (poligon w Żaganiu), BALTOPS 2015 jest jednym z kilku zaplanowanych na czerwiec przedsięwzięć szkoleniowych NATO pod wspólnym kryptonimem ALLIED SHIELD (Sojusznicza Tarcza). Łącznie w czerwcu pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego ćwiczyć będzie blisko 15 tys. żołnierzy z 19 krajów członkowskich oraz 3 partnerskich. Wszystkie ćwiczenia mają charakter defensywny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.
Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.
Zaangażowanie SZ RP w BALTOPS 2015
Łącznie na terytorium RP w ćwiczeniu weźmie udział ponad 3 tys. żołnierzy z NATO i krajów partnerskich, w tym kilkuset polskich, głównie z 3 Flotylli Okrętów (3FO), 7 Brygady Obrony Wybrzeża (7BOW), 8 Flotylli Obrony Wybrzeża (8FOW) oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW).
Zasadnicze środki SZ RP: 1 okręt podwodny (ORP „Kondor”) z 3FO, 7 okrętów z 8FOW (5 trałowców: ORP „Bukowo”, ORP „Drużno”, ORP „Resko”, ORP „Mamry”, ORP „Wigry” oraz 2 okręty transportowo – minowe: ORP „Lublin” i ORP „Gniezno”), 4 śmigłowce lotnictwa morskiego z BLMW (2 x Mi-14 PŁ, 1 x Mi-14 PŁ/R, 1 x SH-2G) oraz 1 samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R.
Żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża (kompania zmechanizowana wyposażona m.in. w bojowe wozy piechoty BWP-1) w ćwiczeniu podgrywać będą przeciwnika sił koalicyjnych.
Ćwiczenie BALTOPS 2015 na terenie Polski
W czasie fazy portowej (4-8 czerwca) do gdyńskich portów wejdzie ponad 40 okrętów z 15 państw. Wybrane epizody ćwiczenia zostaną również przeprowadzone na poligonach morskich oraz na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka. Polskie lotnictwo morskie będzie wykonywać zadania z lotnisk w Darłowie, Siemirowicach oraz Gdyni. Na poligonie w Ustce odbędzie się również Dzień Dostojnych Gości.