Buk: Polska potrzebuje elastycznych przepisów unijnych w obliczu transformacji i kryzysu

15 czerwca 2023, 13:15 Atom

– Dzisiaj musimy zadbać o elastyczność legislacji w Unii Europejskiej, która będzie w stanie uchronić państwa członkowskie przed kryzysem w przyszłości. Głównym powodem trudnej sytuacji jest inwazja Rosji na Ukrainę i jej działania surowcowe wobec państw Zachodu – powiedziała Wanda Buk, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej, podczas EFE Energy Forum w Hiszpanii.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

– Polska nie ma dobrej opinii wśród państw członkowskich Unii Europejskiej jeśli chodzi o miks energetyczny. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, ile w ostatnich latach zrobiliśmy w drodze ku transformacji energetycznej. Prędkość zielonej transformacji w naszym kraju jest imponująca. W 2020 roku osiągnęliśmy mniej niż 2 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, a w ostatnim roku było to już 5 GW, dzięki czemu przekroczyliśmy poziom 13 GW w całym systemie. To świetny wynik, którego rezultatem będą również wyzwania w związku z przesyłem energii – powiedziała Wanda Buk, wiceprezes PGE podczas EFE Energy Forum.

– Do 2030 roku czeka nas wiele inwestycji w energetykę, w tym atom, o którym PGE rozmawia z Koreańczykami, oraz wiatraki na lądzie i morzu. Za kilka lat ukończymy te projekty i musimy mieć pewność, że sieć energetyczna będzie na to gotowa. Mamy w planie rozwiązania, które to umożliwią, ale potrzebujemy również elastyczności przepisów w obliczu kryzysu w Europie – zaznaczyła.

– Należy zadać pytanie, co nam pomoże uchronić obywateli przed kryzysem w trakcie nadchodzącej zimy. Regulacje unijne i system handlu emisjami CO2 były jednym z powodów wzrostu cen energii, ale niejedynym. […] Jednak nie możemy pozwolić Unii Europejskiej wrzucić Polski w kolejny kryzys. Należy brać pod uwagę, że inne kraje członkowskie również mają problemy, często podobne mimo różnic w miksie energetycznym, i wspólnie powinniśmy zadbać o przyszłość – dodała Wanda Buk.

Opracował Jędrzej Stachura

Burny: Historia wyroków TSUE pokazuje, że skargi na Fit For 55 mogą nie mieć łatwego życia (ROZMOWA)