AlertEnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

PE poparł CBAM z zapisem korzystnym dla Polski

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali Komisję do przedstawienia propozycji CBAM, mechanizmu mającego chronić przemysł w Europie przed negatywnymi skutkami polityki klimatycznej z uwzględnieniem postulatu wysuwanego przez Polskę.

Parlament Europejski przyjął rezolucję o konieczności wprowadzenia mechanizmu dostosowania śladu węglowego CBAM w zgodzie z regulacjami Światowej Organizacji Handlu. 444 parlamentarzystów go poparło, 70 było przeciw, a 181 nie zagłosowało.

Rezolucja PE ostrzega, że zaostrzanie polityki klimatycznej Unii Europejskiej nie może się odbywać kosztem gospodarki, której grozi zjawisko ucieczki węgla (carbon leakage – przyp. red.), czyli przenoszenia produkcji poza Unię Europejska, do państw, w których nie ma tak ambitnej polityki. CBAM ma nakładać obciążenia na import do Unii w celu wyrównania konkurencyjności produktów europejskich z tymi, które docierają spoza niej. Poziom obciążeń ma być uzależniony od emisji CO2 towarzyszącej produkcji danego dobra importowego.

Parlamentarzyści uznali, że CBAM powinien zostać powiązany z reformą systemu handlu emisjami CO2 EU ETS i zostać wprowadzony do 2023 roku. Powinien obejmować sektory energetyki, przemysłu, chemii i nawozów, które powinny nadal otrzymywać darmowe uprawnienia do emisji w ramach tego systemu. Ceny w CBAM powinny być powiązane z kosztem uprawnień do emisji CO2 w EU ETS, ale takie rozwiązanie nie może prowadzić do protekcjonizmu w Europie. Ta propozycja Parlamentu ucieszy firmy liczące na dalsze wsparcie w postaci darmowych uprawnień, na przykład polski sektor energetyczny sygnalizujący taką potrzebę.

Komisja Europejska ma przedstawić określoną propozycję legislacyjną CBAM w drugim kwartale 2021 roku w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: CBAM, czyli spór u wrót Europy, który może uderzyć w dostawy z Rosji


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X