Sąd dał PGE i Client Earth trzy miesiące na porozumienie w sprawie Elektrowni Bełchatów

22 września 2020, 15:45 Alert
Elektrownia Bełchatów. Źródło: Wikimedia Commons
Elektrownia Bełchatów. Źródło: Wikimedia Commons

Sąd dał Client Earth i PGE Giek, właścicielowi Elektrowni Bełchatów 3 miesiące na rozmowy ugodowe w sprawie Elektrowni Bełchatów. W zeszłym roku organizacja ekologiczna złożyła pozew, w którym domagała się zredukowania emisji CO2 z największej polskiej elektrowni na węgiel brunatny do zera.

Strony mają znaleźć rozwiązania na redukcję szkód, które elektrownia wyrządza środowisku. – Jesteśmy gotowi na współpracę,ale tylko jeśli PGE GiEK rozpozna powagę kryzysu klimatycznego opisaną przez IPCC – podaje Client Earth.

W 2019 roku Fundacja ClientEarth złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi precedensowy pozew przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów, PGE GiEK. Fundacja domagała się, by sąd nakazał PGE GiEK odejście od spalania węgla w Elektrowni Bełchatów najpóźniej do 2035 roku lub zainstalowanie w elektrowni urządzeń redukujących emisję CO2 do zera w tym samym terminie.

Spór o Elektrownię Bełchatów

Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią węglową w Polsce i w Europie.

– Biorąc pod uwagę oficjalne dane przekazane ClientEarth przez KOBiZE, emisje dwutlenku węgla z elektrowni wciąż rosną. W 2016 roku wynosiły około 35 mln ton, w 2017 r. około 37 mln ton, a w 2018 r. już ponad 38 mln ton CO2, co odpowiada ponad 10-procentowemu udziałowi w całkowitej emisji Polski (w 2018 r. było to około 320 milionów ton CO2). Właściciel Elektrowni Bełchatów nie przedstawił żadnego oficjalnego planu zmniejszenia szkodliwego wpływu zakładu na klimat. ClientEarth wezwała PGE GiEK do zaprzestania działalności powodującej zagrożenie dla środowiska, jednak te działania pozostały bez odpowiedzi. Dlatego Fundacja zdecydowała o wejściu na drogę postępowania sądowego – czytamy w stanowisku Client Earth.

Client Earth/Michał Perzyński