AlertCiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

Lubelskie chce prawie miliarda złotych w ramach Czystego Powietrza

Źródło: flickr.com

Mieszkańcy województwa lubelskiego złożyli w tym roku ponad 13 tysięcy wniosków o dofinansowanie na blisko miliard złotych w ramach programu „Czyste powietrze”. W związku z dużym zainteresowaniem zwiększono liczbę osób zaangażowanych w obsługę programu – poinformował WFOŚiGW w Lublinie.

Rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Łukasz Chomicki przekazał w komunikacie, że od początku naboru w 2018 roku do lubelskiego Funduszu wpłynęło 61,2 tysięcy wniosków o dofinansowanie na kwotę blisko trzech miliardów złotych. Do tej pory w regionie wypłacono ponad miliard złotych z programu “Czyste powietrze”.

W tym roku mieszkańcy Lubelszczyzny złożyli już 13,2 tysięcy wniosków na kwotę 988,2 tysięcy złotych.

– Wartość wniosków złożonych przez ostatnie osiem miesięcy stanowi 34 procent wartości wszystkich złożonych wniosków przez sześć lat wdrażania programu – porównał rzecznik.

Zaznaczył, że z powodu rekordowego zainteresowania wydłużył się proces ich oceny. Fundusz stara się, aby prawidłowo złożone wnioski były rozpatrywane na bieżąco.

– W celu przyśpieszenia procesu oceny, wyboru do dofinansowania oraz rozliczenia wniosków w ramach programu, WFOŚiGW w Lublinie podjął stanowcze działania związane, m.in. ze zwiększeniem liczby osób zaangażowanych w realizację programu – wyjaśnił Chomicki. Zwrócił uwagę też na rzetelne wypełnianie wniosków, co znacznie zmniejsza liczbę korekt i skraca proces ich oceny.

“Czyste Powietrze” – z budżetem 103 miliarda złotych – to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Czy Berlin będzie spalał drewno z Polski dla klimatu?


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X