Nowe Kozienice bliskie finału. Enea czeka na rynek mocy (RELACJA)

23 listopada 2017, 15:00 Energetyka

Pierwsze trzy kwartały pokazują zrównoważony rozwój i stabilną sytuację finansową Grupy Enea. To daje szanse na inwestycje i dalszy rozwój. Wszystko idzie zgodnie z planem – powiedział prezes spółki Enea Mirosław Kowalik w trakcie konferencji prasowej podsumowującej pierwsze trzy kwartały 2014 roku Grupy Enea i LW Bogdanka.

Elektrownia Połaniec. Fot. Enea
Elektrownia Połaniec. Fot. Enea

Sytuacja jest dobra. Chodzi zarówno o dane finansowe, jak i operacyjne. Pilnujemy kosztów, co ma duże przełożenie na wartość EBIDTA i zysk netto – mówił Kowalik. Podkreślił, że Grupa rozwija się stabilnie, jest bezpieczna finansowo i  realizuje inwestycje.

W podobnym tonie wypowiedział się Piotr Olejniczak, wiceprezes Enei ds. finansowych. Według niego wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały są potwierdzeniem dobrej kondycji Grupy Enea. Zapewnienie bezpieczeństwa finansowego jest dla nas bardzo ważne i definiujemy je jako poprawę wyników w długoterminowym okresie i rozsądne zarządzaniem długiem. Jak pokazują wyniki, poruszamy się zgodnie z planem. Czwarty kwartał będzie podobny i to mimo wymagającego otoczenia. Wynik powinien być dobry – mówił.

 

Wyniki Enei za III kwartał 2017 r. są zgodne z przedstawionymi wcześniej szacunkami spółki. Zysk netto wyniósł 214,1 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej 204,4 mln zł. W III kwartale 2016 roku zysk netto grupy wynosił 249,4 mln zł, a zysk przypisany jednostce dominującej 233,1 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł w III kwartale 288,2 mln zł wobec 338,6 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA grupy wyniosła 588,8 mln zł, co oznacza spadek o 5,3 proc. rdr.

Enea wyprodukowała mniej energii z węgla

Nowy blok Elektrowni Kozienice jest na ukończeniu 

W kontekście inwestycji prezes Kowalik wspomniał m.in. o Elektrowni Kozienice. Blok został zsynchronizowany z siecią. 1 września rozpoczął się rozruch próbny. Planowy termin uruchomienia to 19 grudnia. Wtedy rozliczymy się z wykonawcą – powiedział prezes Enei. 19 listopada rozpoczął się 720-godzinny test Ruchu Próbnego 1075 MW – dodał Zbigniew Piętka, wiceprezes zarządu Enei. Odnosząc się do Elektrowni Połaniec prezes Enei przypomniał, że jest ona już częścią Grupy i pracuje na jej rzecz.

Nowy blok Elektrowni Kozienice zacznie działać w grudniu

Enea czeka na rynek mocy

Odpowiadając na pytanie o rynek mocy wiceprezes Adamczak powiedział, że proces legislacyjny się jeszcze nie zakończył. Nie znamy treści aktów wykonawczych. Wszystkie elementy mogą mieć znaczenie w naszych działaniach i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie – powiedział wiceprezes Adamczak. Z kolei prezes Kowalik stwierdził, że funkcja jaką ma pełnić rynek mocy to przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. – Kluczowe i krytyczne będą najbliższe cztery lata zwłaszcza w kontekście konkluzji BAT – mówił.

Chiny zwiększają wydobycie węgla, a Amerykanie eksport. Echa słychać w Polsce

Głos zabrał prezes prezes LW Bogdanka S.A. Krzysztof Szlaga, który mówił o sytuacji na rynku węgla w Polsce i na świecie. Zauważył, że średnie ceny węgla m.in. ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) czy Richards Bay wynosiły odpowiednio 81.51 i 82,35 dolarów za tonę.
[iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/xgev9ks-qvw” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe]
Dalej uważamy, że cena węgla odpowiadająca światowej równowadze to 65-70 dolarów. Taka cena umożliwi uruchamianie nowych pokładów, które można eksploatować powiedział.

W trakcie wystąpienia omówił sytuację na rynku węgla w Chinach. W pierwszych trzech kwartałów wydobycie węgla w Chinach wzrosło o 4 proc. do 2,6 mld ton. W tym kontekście wspomniał o ostatniej decyzji Narodowej Komisji ds. Reform, która podjęła decyzję, że wszystkie największe kopalnie będą pracowały 330 dni w ujęciu rocznym – część od lipca, część od września. Produkcja w Chinach idzie pełną parą. Przy tych cenach węglach  Chiny stwierdziły, że chcą wykorzystywać swoje pokłady – mówił prezes Szlaga. Jednocześnie zauważył, że Państwo Środka zamknęło zakłady o zdolności wydobywczej 200 mln ton w skali roku, uruchamiając jednocześnie nowe zdolności w wysokości 350 mln ton w ujęciu rocznym. Według niego wpływ na konsumpcję węgla w Chinach miały m.in. anomalie pogodowe w lipcu i sierpniu, które obserwowano w Państwie Środka, co spowodowało mniejszą podaż z hydroelektrowni.

Analizując wydobycie w Stanach Zjednoczonych prezes Bogdanki stwierdził, że w pierwszych dziewięciu miesiącach USA o prawie 12 proc do 536 mln ton zwiększyły wydobycie surowca. Stany Zjednoczone nie tylko zużywają ten wolumen, ale przede wszystkim zwiększają eksport węgla do 60 mln ton. Głównymi kierunkami eksportu była Europa i Azja – powiedział Szlaga.

Prezes Bogdanki zwrócił również uwagę na sytuację na rynku węgla w Rosji. W trakcie trzech  kwartałów 2017 roku Rosja wydobyła 300 mln ton. Jednocześnie osiągnięto bardzo wysoki poziom eksportu prawie 140 mln ton co wpływa na sytuacje podażową w Europie, gdyż jest ona jednym z głównych kierunków eksportu – stwierdził menedżer.

Kowalik: Zgazowanie węgla to projekt strategiczny. Badamy możliwości

Nowy szyb na polu Ostrów będzie działać po 2030 roku

Zapytany o możliwości wydobycia węgla w Bogdance mówił, że w perspektywie do 2025 roku spółka chce, aby do 2025 średni poziom utrzymywał się w granicach 9,2-9,3 mln ton rocznie.  Zdolności szybowe Bogdanki nie pozwalają na gwałtowne zwiększenie o 2 mln ton. To jest po prostu niemożliwe. Nowy szyb w Ostrowie będzie budowany od 2025 roku. Zakładamy, że pierwszy węgiel na tym szybie pojawi się po 2030 roku. Nie spodziewamy się gwałtownego wzrostu wydobycia w Bogdance powiedział.

Bogdanka otrzymała koncesję na wydobycie węgla w nowych złożach