AlertEnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowaWykop

Enea będzie dalej szukać wykonawcy bloków gazowo-parowych w Kozienicach

Kominy w Elektrowni Kozienice. Fot. BiznesAlert.pl

Kominy w Elektrowni Kozienice. Fot. BiznesAlert.pl

Enea Wytwarzanie będzie kontynuować poszukiwania wykonawcy bloków gazowo-parowych na potrzeby Elektrowni Kozienice. Zapowiada, że w przyszłym roku ponownie wystartuje na rynku mocy.

Grupa Enea szuka wykonawcy bloków gazowo-parowych na potrzeby Elektrowni Kozienice, która w przyszłości według zapisów strategii firmy ma odejść od węgla. W 2023 roku było kilka podmiotów zainteresowanych budową, jednak nie pojawiła się żadna oferta, dlatego Enea zmodyfikuje model biznesowy projektu. Ten ma zostać przedstawiony potencjalnym oferentom w przyszłym roku.

– Projekt Elektrowni Kozienice będzie kontynuowany. Pracujemy nad innym modelem, wkrótce zakomunikujemy co dalej. Chcemy wystartować na rynku mocy. Bloki, które są, będą nadal pracowały, więc nie będzie to miało wpływu na przychody. Były podmioty zainteresowane budową bloku gazowo-parowego, chcieliśmy to zrealizować, ale niestety się nie udało, gdyż się wycofały – powiedział wiceprezes Lech Żak podczas konferencji wynikowej.

Przedstawiciele Enei podkreślają, że prowadzili rozmowy na ten temat z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) oraz Gaz-Systemem i mają pomysł, jak doprowadzić projekt do skutku.

Właścicielem Elektrowni Kozienice, drugiego największego kompleksu jednostek wytwórczych napędzanych węglem w Polsce, jest Enea Wytwarzanie. Budowa bloków gazowo-parowych (CCGT) to część strategii rozwoju Grupy, która mówi o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Jędrzej Stachura

Gazociąg przyłączeniowy do Elektrowni Kozienice z decyzją środowiskową

 


Powiązane artykuły

USA ogłasza zniszczenie irańskiego programu nuklearnego. Są wątpliwości

Stany Zjednoczone poinformowały, że swoim atakiem zastopowały program nuklearny Iranu, uniemożliwiając zbudowanie broni jądrowej. CNN poinformowało o wycieku raportu amerykańskiego...

Czy Partia Pracy zdoła zdekarbonizować Wielką Brytanię?

Brytyjski plan dekarbonizacji energetyki do 2030 roku napotyka poważne przeszkody. Rząd mierzy się z opóźnieniami inwestycyjnymi, oporem sektora naftowego i...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja mimo licznych elektrowni jądrowych, bierze 30% energii z OZE

Mimo 18 elektrowni jądrowych produkcja energii odnawialnej (OZE) we Francji nigdy nie była tak silna. 33,9 procent energii elektrycznej, zużytej...

Udostępnij:

Facebook X X X