Enea: Elektrownia Kozienice notuje opóźnienia

10 sierpnia 2016, 07:30 Energetyka

Przy projekcie budowy nowego bloku energetycznego w należącej do Enei elektrowni Kozienice są przesunięcia w harmonogramach wewnętrznych, ale nie wiadomo jeszcze, jak wpłynie to na końcowy termin oddania bloku do eksploatacji – poinformowała PAP Enea.

– Realizacja tak zaawansowanego technologicznie i złożonego projektu wymaga ścisłej współpracy zamawiającego i konsorcjum wykonawczego w zakresie uzgodnień i właściwego monitorowania postępu prac. W tej chwili występują przesunięcia niektórych elementów w ramach wewnętrznych harmonogramów realizacji poszczególnych etapów. Zobowiązaliśmy konsorcjum wykonawcze do przedstawienia informacji o ewentualnym wpływie częściowych przesunięć w harmonogramach wewnętrznych na termin realizacji kontraktu – poinformował PAP Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enei.

– Obecnie w zakresie istotnych terminów, w tym końcowego, obowiązują nas zapisy kontraktu, podpisanego z konsorcjum wykonawczym 21 września 2012 roku – dodał.

Poinformował, że stan zaawansowania budowy nowego bloku wynosi ponad 83 proc.

Według podpisanej w 2012 roku umowy z konsorcjum Hitachi Europe i Polimex-Mostostal blok w Kozienicach na parametry nadkrytyczne opalany węglem kamiennym o mocy elektrycznej 1.075 MWe brutto miał zostać oddany do eksploatacji w lipcu 2017 roku.

Dwa miesiące temu Polimex-Mostostal poinformował o zidentyfikowaniu szeregu ryzyk technicznych związanych z budową bloku w Kozienicach. Spółka szacowała wtedy, że wzrost całkowitych kosztów związanych z tymi ryzykami wynosi około 130 mln zł.

Rzecznik Enei poinformował, że na budowie trwają prace związane z zakończeniem montażu instalacji technologicznych. Niedawno nastąpiło pierwsze zasilenie z transformatora rezerwowo-rozruchowego w rozdzielni Polskich Sieci Elektroenergetycznych – podano napięcie 110 kV.

– Podanie napięcia otworzyło drogę do rozruchu testowego poszczególnych instalacji technologicznych nowego bloku. Rozruch pierwszych instalacji nastąpi jeszcze w tym roku. Ponadto do końca grudnia zakończone zostaną montaż i rozruch instalacji Stacji Przygotowania Wody, Systemu Sprężonego Powietrza oraz wywrotnicy wagonowej. Gotowe są już młyny węglowe nowego bloku i trwa końcowy montaż zwałowarko-ładowarek – powiedział Sławomir Krenczyk.

Poniedziałkowy „Parkiet” i „Rzeczpospolita” podały, powołując się na źródło zbliżone do projektu, że budowa bloku może być opóźniona o sześć miesięcy, a w miarę zbliżania się do końca inwestycja może zaliczyć nawet 15 miesięcy opóźnienia.

Źródło: Polska Agencja Prasowa