Energa i Enea potrzebują więcej czasu na rozstrzygnięcie losu Elektrowni Ostrołęka C

8 maja 2020, 06:15 Alert
Energa elektrownie ostrołęka
Elektrownia Ostrołęka. Fot. Energa

Energa i Enea podjęły decyzję, że analizy w sprawie budowy Elektrowni Ostrołęka C zostaną przedłużone jeszcze o około miesiąc – poinformowała Energa w czwartkowym komunikacie.

Kolejny miesiąc na analizy

W raporcie Energi, będącej już pod kontrolą PKN Orlen, można przeczytać, że „w nawiązaniu do komunikatów z 13 lutego 2020 roku oraz 23 lutego 2020 roku spółki Energa i Enea postanowiły o przedłużeniu okresu prowadzenia analiz dotyczących dalszych działań w projekcie budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW, które zgodnie z pierwotnymi założeniami podmiotów miały zakończyć się do 7 maja 2020 roku”. Sponsorzy zakładają, że dalsze analizy potrwają jeszcze około miesiąca.

Ostrołęka będzie, ale jaka?

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił na konferencji prasowej poświęconej przejęciu Energi przez jego spółkę pod koniec kwietnia, że rozbudowa Elektrowni Ostrołęka o nowy blok będzie kontynuowana. – Analizujemy sytuację i sądzę, że w ciągu miesiąca przedstawimy naszą wizję tej inwestycji – powiedział Obajtek. Podkreślił wówczas, że Orlen pracuje nad dostosowaniem inwestycji Energi do strategii płockiej spółki. Pierwotnie w Ostrołęce miał stanąć nowy blok węglowy. Orlen rozważa zastąpienie go gazowym.

Orlen przejmuje Energę bo chce być liderem transformacji energetycznej w Polsce

 

Tło zawieszenia prac

Zgodnie z komunikatem Energi z lutego tego roku analizy dotyczące Elektrowni Ostrołęka C miały zakończyć się 7 maja. Koncern pisał wówczas, że Energa i Enea podpisały uzgodnienie na temat analiz w okresie zawieszenia prac nad Projektem Ostrołęka C. Spółki te postanowiły o rozoczęciu analiz „Porozumieniu Dotyczącym Dalszych Działań w Projekcie Ostrołęka C” w podpisanym 13 lutego 2020 roku.

W połowie lutego Enea i Energa, posiadające po 50 procent udziałów w projekcie budowy bloku na węgiel kamienny Ostrołęka C o mocy 1000 MW ogłosiły zawieszenie finansowania tej inwestycji na 90 dni. Następnie wykonawcy otrzymali polecenie zawieszenia wszystkich prac budowlanych przy niej.

Energa/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Skarb Państwa daje Orlenowi wolną rękę przy Elektrowni Ostrołęka C