EnergetykaGaz. Energetyka gazowaOZEŚrodowiskoWszystko

Energetyka konwencjonalna w Europie jest bardziej efektywna od zielonej (INFOGRAFIKA)

KOMENTARZ

Kamil Moskwik

Analityk Instytutu Sobieskiego / współpracownik BiznesAlert.pl

Aleksander Ujazdowski współpracownik BiznesAlert.pl

Temat energetyki odnawialnej coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. W Europie dzieje się tak głównie ze względu na unijne rozporządzenia i dyrektywy dotyczące obniżki dwutlenku węgla podczas produkcji energii i co za tym idzie, konieczność zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym. Zwolennicy i przeciwnicy często sięgają po argumenty emocjonalne lub polityczne. Rzeczywiście, faktów na temat OZE w Polsce pojawia się mało – nie jest to jeszcze wystarczająco zgłębione zagadnienie w debacie publicznej. Dlatego spróbujmy przytoczyć kilka podstawowych informacji dotyczących kosztów związanych z wdrożeniem OZE.

2

Źródło: opracowanie własne na podstawie EuObserver

Obecnie OZE stanowią w Europie 19 procent produkcji energii, co daje 38 GW. Założenia unijne mówią, że poziom powinien podnieść się do około 212 GW. Widzimy więc, jaka dysproporcja rysuje się pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Poniższa grafika prezentuje postęp procentowy w rozwoju OZE oraz stan wykorzystania tej technologii w bilansie energetycznym. Widzimy, że aż 37 procent całkowitej inwestycji w państwach UE pochłaniają Niemcy. Jednakże, jeśli mowa o udziale czynnych zakładów produkcyjnych źródeł odnawialnych, należy wymienić trzy kraje, które osiągnęły już poziom ok. 25 procent: Dania, Wielka Brytania, Hiszpania.

Warto zaznaczyć, że cena produkcji energii metodami tradycyjnymi jest nieporównanie bardziej korzystna w stosunku do odnawialnych. Szacuje się, że z łącznej kwoty 1.1 tryliona USD wydanej już przez państwa UE na rozwój OZE można było wytworzyć około 1000 Gigawatów energii tradycyjnymi metodami.  Gorzej wypada porównanie w perspektywie 60-letniej, wyliczonej przez portal euanmearns.com. Dla przykładu w tym okresie koszty produkcji energii  wiatrowej będą 10 -13 razy droższe niż tradycyjnie. Jeszcze mniej korzystnie wygląda sytuacja w przypadku energii słonecznej – tutaj szacunki mówią o ponad 50-krotnym przebiciu ceny. Źle wyglądają także wskaźniki możliwości produkcyjnych. W perspektywie 60-letniej OZE są w stanie pracować średnio na poziomie 18% swoich możliwości – tymczasem źródła konwencjonalne wytwarzają ilość równą 90% możliwości produkcyjnych.

Kolejna grafika obrazuje potencjalne koszty poszczególnych metod wytwarzania energii w niektórych krajach Europy. Widzimy przytłaczające koszty energii słonecznej zwłaszcza w największych gospodarkach, jak Niemcy.

1

Źródło: opracowanie własne na podstawie EurObserER

Podsumowanie

  • Wyprodukowanie energii elektrycznej za pomocą instalacji gazowych jest znacznie tańsze, niż za pomocą odnawialnych źródeł energii, pod względem kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.
  • Instalacja OZE od 2014 roku doprowadziła do 60-letniego zobowiązania finansowego (3,1 bln euro) – jest to równoznaczne z rocznym PKB Niemiec.
  • Koszty kapitałowe poniesione na energię odnawialną w wysokości 1,1 bln Euro wystarczyłyby do ponownego wyposażenia całej 1000-gigawatowej europejskiej floty generującej energię elektryczną w zasilane gazem jednostki wykorzystywane na 90 procent.
  • Europejska flota energetyki odnawialnej o nominalnej produkcji 212 GW dostarcza jedynie około 38 GW do europejskiej sieci, wielkość przepustowości wynosi około 18 procent.
  • Udział energii odnawialnej (wiatr, biomasa, energia słoneczna) w UE wzrósł odpowiednio w 2013 roku do 15 procent (+0,7 procent), według obliczeń Eurostatu w 2014 roku wyniósł około 16 procent.
  • Udział OZE w Polsce w 2009 roku wynosił około 7 procent, w 2013 zanotowany został wzrost o 4,3 procent. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska w 2014 roku udział OZE wyniósł około 11,8 procent.

Powiązane artykuły

Źródło: freepik

Unia Europejska zaostrza kontrole w ramach prawa antydeforestacyjnego. Tylko cztery kraje na liście „wysokiego ryzyka”

Unia Europejska opublikowała akt prawny, który wprowadza najsurowsze kontrole importu towarów z czterech krajów uznanych za „wysokie ryzyko” w ramach...

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...

Udostępnij:

Facebook X X X