Komisja Europejska ma przedstawić 14 lipca pakiet regulacji pod nazwą „Fit for 55”, które mają dostosować przepisy na potrzeby realizacji celu redukcji emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku. Polacy muszą szukać sojuszy, aby wykorzystać tę szansę do modernizacji gospodarki.
Zmiany są podyktowane planem Europejskiego Zielonego Ładu oraz celem osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Pakiet regulacji uwzględnia:
- Reformę systemu handlu emisjami EU ETS
- Propozycję mechanizmu dostosowania śladu węglowego na granicy (CBAM)
- Rewizję regulacji o podziale obciążeń (ESR)
- Rewizję dyrektywy o opodatkowaniu energetyki
- Poprawki w dyrektywie o odnawialnych źródłach energii
- Rozwiązania na rzecz walki z emisjami metanu
- Uwzględnienie emisji gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem gruntów i leśnictwem (LULUCF)
- Rewizję dyrektywy o wykorzystaniu infrastruktury paliw alternatywnych
- Rewizję regulacji o standardach emisji CO2 w samochodach pasażerskich i lekkich pojazdach komercyjnych
W ostatnim kwartale 2021 roku mają się także pojawić propozycje zmian dyrektywy o efektywności energetycznej budynków oraz rewizja trzeciego pakietu energetycznego w celu uregulowania dekarbonizacji sektora gazu.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, by rozmawiać o Fit for 55 dzień przed planowaną publikacją propozycji.
– Kraje UE, oczekując na publikację szczegółów pakietu, przygotowują się do negocjacji reformy systemu opłat za emisje CO2. Od ich wyniku będzie zależeć tempo modernizacji polskiej gospodarki – pisze Zuzanna Nowak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
– Przed polskimi negocjatorami stoi wiele wyzwań, zwłaszcza w zakresie poszukiwania sojuszy i dążenia do ograniczenia społecznych kosztów reform. Jednak pakiet „Fit for 55” należy postrzegać także jako szansę na rozwój państwa. Reforma ETS może być np. okazją do zwiększenia puli uprawnień w mechanizmie solidarnościowym i w Funduszu Modernizacyjnym, których Polska jest już jest głównym beneficjentem. Z kolei spodziewany dalszy wzrost cen uprawnień do emisji CO2 najprawdopodobniej przyspieszy decyzje polityczne wpływające na modernizację i inwestycje w energetykę oraz zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki – stwierdza analityczka.
Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik
Burny: Prawo klimatyczne przyspieszy odejście Polski od węgla (ANALIZA)