AlertAtomEnergetyka

Francuzi mogą w ciągu roku przedstawić Polsce ofertę dotyczącą atomu

Morawiecki Macron

Premier Morawiecki i prezydent Macron fot.Krystian Maj:KPRM

Oferta Francuzów dotycząca realizacji projektu jądrowego w Polsce zostanie przedstawiona prawdopodobnie w ciągu 12 miesięcy. Będzie ona zawierać także komponent finansowy – powiedziała Monika Constant, dyrektor generalna francusko–polskiej izby gospodarczej w rozmowie z telewizją Biznes24.

Oferta francuska w ciągu 12 miesięcy

Francja ma dużo do zaaferowania Polsce w sektorze energii jądrowej. – Oferta, którą przedłożą Francuzi w ciągu prawdopodobnie 12 miesięcy, będzie kompleksowa, bo takiej oczekują Polacy. Francuski EDF jest największą tego typu firmą na świecie, ma bogate doświadczenie i jest w stanie złożyć taką kompleksową ofertę Polsce – powiedziała.

Dodała, że będzie ona zawierać zarówno obszar przygotowania projektu, koncepcji, zaprojektowania takich elektrowni i wybudowania ich we współpracy z polskimi partnerami, a potem później ich utrzymania. Będzie ona zawierała także komponent finansowy. Polska potrzebuje również propozycji dotyczącej finansowania tego kosztownego programu. Francja będzie integrowała ten element i ma w tym spore doświadczenie zarówno jeśli chodzi o sam projekt, jak i zasady późniejszego finansowania i utrzymania korzystania z energii jądrowej.

Westinghouse przygotowuje propozycję budowy atomu zgodnie z umową Polski i USA

Grupa robocza i integracja branży

Po wizycie prezydenta Emanuela Macrona powstała grupa robocza ds. m.in. elektrowni jądrowej. – Jej celem jest wypracowanie dialogu pomiędzy obiema strona, co doprowadzić do zrozumienia potrzeb obu stron – powiedziała. Dodała, że oferta francuska może być jedyną, która będzie dostosowana do warunków europejskich i „choćby ze względów na bliskość warunków geograficznych będzie w stanie zaoferować polskim firmom najlepsze warunki współpracy jak i integracji firm pozwalającym na pracy i utrzymaniu energetyki jądrowej .” Rozmówczyni Biznes24 zaznaczyła także, że współpraca Polski i Francji może dotyczyć także odnawialnych źródeł energii w drodze transformacji energetycznej, a także wodoru czy baterii na potrzeby elektromobilności.

Bartłomiej Sawicki 

Ramany: Francja może dać atomowi w Polsce technologię i wsparcie finansowe (ROZMOWA)

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X