EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Gawęda: Trzeba nadal szukać rozwiązań dla strategicznych inwestycji górniczych

Kopalnia Bełchatów. Got. Polska Grupa Energetyczna.

Kopalnia Bełchatów. Got. Polska Grupa Energetyczna.

Trzeba nadal szukać rozwiązań, które pozwolą na realizację strategicznych inwestycji górniczych – przede wszystkim na eksploatację złoża węgla brunatnego Złoczew – ocenił wiceminister energii Adam Gawęda. Jego zdaniem muszą to być rozwiązania na szczeblu ustawowym.

W kuluarach rozpoczętego w środę w Katowicach 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Gawęda odniósł się do wycofania z prac parlamentarnych poselskiego projektu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego (tzw. specustawy górniczej), która miała umożliwić stanowienie obszarów specjalnego przeznaczenia na terenach ze strategicznymi złożami węgla kamiennego i brunatnego.

Zgodnie z pierwotnym planem, na ostatnim posiedzeniu Sejmu minionej kadencji poselski projekt miała omówić komisja środowiska, a następnie Sejm. Nowelizacja została jednak zdjęta z agendy prac sejmowych.

“Nie wiem, jakie są w tej chwili zamiary posłów – ta kadencja już się kończy, więc tutaj już nic się z tą ustawą nie wydarzy, skoro została wycofana” – powiedział wiceminister. Wskazał, że mimo wycofania projektu, sprawa realizacji strategicznych inwestycji górniczych wymaga ustawowego rozwiązania.

“Co do przyszłej regulacji, to będziemy się zastanawiali, tak żeby ta ustawa równoważyła wszystkie elementy – i te społeczne, i samorządowe, i biznesowe” – powiedział wiceszef resortu energii.
“Trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą na realizację tych strategicznych inwestycji. Pierwszą, która jest już rozpoznana i jest na etapie możliwej realizacji, jest Złoczew. Tak naprawdę ta ustawa (wycofany poselski projekt nowelizacji – PAP) właśnie do tego projektu była dopasowana” – powiedział Gawęda.

Przeciwko projektowi nowelizacji protestowały śląskie samorządy i samorządowe związki: Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów, a także politycy Koalicji Obywatelskiej. Krytycy projektu argumentowali, że ogranicza on władztwo planistyczne samorządów i umożliwia lokalizację kopalń węgla bez zgody mieszkańców i samorządów.

Wiceminister Gawęda zaprzeczał tym zarzutom, wskazując, iż chodzi jedynie o strategiczne złoża o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, zlokalizowane poza Śląskiem i Małopolską – chodzi o duże złoża węgla brunatnego w rejonie Bełchatowa oraz złoża węgla kamiennego na Lubelszczyźnie.

Polska Agencja Prasowa

Stępiński: Czy Polska potrzebuje nowych kopalń?


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X