AlertEnergetykaGaz.

Gazprom będzie zatłaczał gaz do europejskich magazynów

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

Gazprom przyjął i wdraża plan zatłaczania gazu do europejskich magazynów – poinformował w piątek prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Zaznaczył, że Gazprom przekroczy w tym roku swoje zobowiązania dotyczące poziomu tranzytu gazu przez Ukrainę.

Gazprom zaczyna napełniać magazyny

– Gaz płynie różnymi trasami, w tym i przez terytorium Ukrainy – poinformował prezes Miller. Jak podkreślił tranzyt gazu przez Ukrainę przekroczy w tym roku kontraktowe zobowiązania rosyjskiego koncernu.

Kontrakt przesyłowy Gazpromu z Ukrainą opiewa na przesył 40 mln m sześc. rocznie. W przypadku przesyłu większego wolumenu, Gazprom musi dodatkowo zapłacić ukraińskiemu operatorowi. Gazprom ostatnio nie wykorzystywał przewidzianych kontraktem przepustowości w ukraińskim systemie tranzytowym.

Z danych europejskich operatorów magazynów wynika jednak, że na razie nie zanotowano znaczącego przepływu gazu do tych instalacji. Magazyny Gazpromu w Austrii i Niderlandach dalej są opróżniane. W Niemczech największy magazyn Rehden jest napełniany, ale tylko na 5 procent pełnej mocy, a magazyn Katharina – na 20 procent pełnej mocy zatłaczania.

Zachowanie Gazpromu, utrzymującego minimalne dostawy, do których jest zobowiązany kontraktowo, i wykorzystywanie do regulacji tych zobowiązań gazu z magazynów jest uważana za jeden z głównych czynników wzrostu cen gazu na europejskich rynkach. W piątek notowania kontraktów terminowych TTF nie zareagowały na deklarację Millera.

Pod koniec października prezydent Rosji Władimir Putin polecił Gazpromowi, by od 8 listopada, po napełnieniu rosyjskich magazynów, wysyłał więcej gazu do europejskich instalacji.

Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn 


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X