EnergetykaGaz.

Kasprzak: HEG wycofał się z walki o dostęp do Baltic Pipe

Spółka Hermes Energy Group S.A wycofała się z walki o dostęp do przepustowości gazociągu Baltic Pipe, przez który w przyszłości do Polski ma trafić gaz z szelfu norweskiego. Zdaniem spółki ustawa o zapasach ropy i gazu uniemożliwia jej udział we wspomnianym projekcie.

– Oczywiście wyrażaliśmy zainteresowanie wzięciem udziału w rezerwacji przepustowości na połączeniu Baltic Pipe, jak również możliwości importu gazu ziemnego z kierunku, z którego w przyszłości trafiał surowiec – powiedział Piotr Kasprzak, członek zarządu Hermes Energy Group S.A.

– Natomiast biorąc pod uwagę ostatnio podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację o magazynowaniu paliw gazowych, która w restrykcyjny sposób zmienia układ sił na polskim rynku gazu ziemnego i powoduje, że możliwości jego dalszego rozwoju są zdecydowanie ograniczone, podjęliśmy decyzję o wycofaniu się z tego badania i nie rezerwowaniu przepustowości na gazociągu Baltic Pipe – stwierdził.

25 lipca zakończyła się procedura open season na Baltic Pipe, która potwierdziła, że jest wystarczające zapotrzebowanie na przesył surowca tą magistralą. Na początku września ma się rozpocząć druga faza procedury, która umożliwi firmom składanie wiążących ofert na nowe zdolności przesyłowe w ramach planowanego projektu.

Kasprzak podkreślił, że Baltic Pipe ma szanse powstać w najbliższych pięciu latach. Zwrócił przy tym uwagę na znaczącą zmianę przepisów, do jakiej doszło w zaledwie rok.

– Uniemożliwia to podejmowanie jakichkolwiek długoterminowych decyzji inwestycyjnych. W związku z powyższym nie widzimy szans na uczestnictwo w tym projekcie – dodał.

Na początku lipca w liście otwartym do wicepremiera Mateusza Morawieckiego Hermes Energy Group S.A ostrzegał przed negatywnymi skutkami, które niesie ustawa o magazynowaniu paliw gazowych. Spółka zarzucała rządowi, że proponowane utrzymywanie rezerw dyskryminuje mniejsze podmioty, gdyż koszty przechowywania gazu są bardzo wysokie i nieopłacalne dla niezależnych firm. Konsekwencją tych zmian prawnych będzie podwyżka cen gazu o od 5 do 8 proc.

Hermes Energy Group S.A/BiznesAlert.pl


Powiązane artykuły

Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Udostępnij:

Facebook X X X