AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Impas wokół embargo unijnego na ropę z Rosji trwa pomimo rozmów na Węgrzech

Ursula von der Leyen

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / Fot: Parlament Europejski

Trwają rozmowy o embargo naftowym Unii Europejskiej wobec Rosji i w tej sprawie przewodnicząca Komisji odwiedziła Węgry, ale póki co bezowocnie. Upadł pomysł zakazu transportu ropy rosyjskiej, ale dłuższy okres przejściowy może dać konsensus niezbędny do wprowadzenia restrykcji na zakupy w Europie.

Financial Times podaje, że brak zgody niektórych państw grupy G7 na zakaz transportu ropy rosyjskiej z pomocą firm zachodnich, prawdopodobnie Wielkiej Brytanii świadczącej szeroko usługi w tym zakresie, uniemożliwił wprowadzenie takich restrykcji w Unii Europejskiej. Państwa unijne chciały, aby G7 solidarnie zrezygnowała z takiej współpracy, ale nie doszło do porozumienia w tej sprawie.

Unia Europejska ma za to rozważać zakaz ubezpieczenia tankowców rosyjskich, który spowodowałby, że w świat musiałaby wyruszyć „flota duchów”, jak Financial Times określa jednostki dostarczające ropę pod fałszywą banderą. Dzieje się tak w przypadku Iranu i Wenezueli objętych sankcjami Zachodu.

Dyskusja o embargo unijnym na dostawy ropy trwa, ale opór Węgier nie został przełamany pomimo rozmów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Budapeszcie. Kraje obawiające się embargo mają otrzymać dłuższy okres przejściowy na porzucenie ropy rosyjskiej, ale Węgrzy domagają się dodatkowych ustępstw, także w obszarach niezwiązanych z ropą, jak fundusze na Krajowy Plan Odbudowy.

– Dzisiejsze, wieczorne rozmowy z premierem Wiktorem Orbanem były pomocne, jeśli chodzi o sprawy związane z sankcjami oraz bezpieczeństwem energetycznym. Poczyniliśmy postępy, ale potrzeba dalszej pracy. Przeprowadzę konferencję wirtualną z graczami regionalnymi w celu wzmocnienia współpracy przy infrastrukturze naftowej – napisała von der Leyen na Twitterze.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Konończuk: Jak Węgry mogłyby porzucić ropę z Rosji w tym roku, ale nie chcą


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X