AlertEnergetykaInnowacjeWęgiel. energetyka węglowa

KE: Środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zostaną przeznaczone na innowacje i przekwalifikowanie branży górniczej

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

– Unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego największym beneficjentem będzie Górny Śląsk, wesprze m.in. innowacyjne przedsiębiorstwa oraz zmianę profilu zawodowego pracowników odchodzących z dotkniętych transformacją branż – poinformował Christopher Todd z biura Komisji Europejskiej.

Dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej uczestniczył w poniedziałkowej konferencji “Śląski Ład”, poświęconej bezpieczeństwu surowcowo-energetycznemu w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Jak poinformował Todd, który podczas konferencji reprezentował unijną komisarz ds. spójności i reform Elisę Ferreirę, w Komisji wysoko oceniane są przygotowania regionalnych władz Górnego Śląska, zmierzające do stworzenia programu sprawiedliwej transformacji. Dokument ten ma być podstawą wydatkowania środków z FST – czytamy na stronie PAP.

Dyrektor podkreślił, że kluczowym założeniem transformacji jest to, by miała ona charakter włączający, czyli była realizowana z udziałem wszystkich zainteresowanych środkowych lokalnych. Przypomniał, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie jest jedynym narzędziem wspierania zmian związanych z odchodzeniem od węgla. Duże środki (np. na dostosowanie do zmian klimatycznych czy wsparcie niskoemisyjnego transportu) dostępne są także np. w ramach funduszy spójności. – Tylko w latach 2021-22 w ramach Funduszu Spójności rozdysponowane będzie ponad 20 mld euro m.in. na to, by tworzyć podwaliny pod czystszy transport czy zwiększyć elastyczność i odporność poszczególnych sektorów wobec zmian klimatu – zaznaczył.

– Europejski Zielony Ład to długofalowa unijna strategia, zatwierdzona przez Parlament Europejski, zaś mechanizm sprawiedliwej transformacji jest wpisany w kluczowe założenia Zielonego Ładu – tłumaczył Todd, przyznając, że w myśl tej polityki unijny budżet preferuje inwestycje dobrze wpisujące się w Zielony Ład.

– Trzeba pamiętać, że sprawiedliwa transformacja sektora energetycznego to nie tylko energia. Głównym celem transformacji jest przede wszystkim wyrównywanie szans ekonomicznych i społecznych oraz odnoszenie się do konkretnych problemów w tych dziedzinach – dodał podczas konferencji.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Komisja Europejska zaproponowała nowy standard zielonych obligacji


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X