Zapraszamy do śledzenia relacji z drugiego dnia VII edycji Kongresu Energetycznego DISE. Wydarzenie startuje o godz. 9:00. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.
Drugi dzień VII Kongresu Energetycznego DISE
16.02
VII Kongres Energetyczny dobiegł do końca. Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy na następne, do usłyszenia!
⚡️VII Kongres Energetyczny #DISE2021 dobiega końca. Dziękujemy za uwagę! | @DISE_ENERGY pic.twitter.com/Bi6YcfaeuY
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 30, 2021
15.40
– Wzrost zapotrzebowania na gaz w ciepłownictwie będzie niósł za sobą poważne konsekwencje – mówi Ireneusz Krupa z zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.
15.29
– Jesteśmy w PGNiG Termika dobrze przygotowani do 2030 roku. W świetle proponowanych rozwiązań trwa dyskusja także w naszej firmie i będzie miała wpływ na kierunek, jaki obierzemy w nadchodzących latach – powiedział Jarosław Głowacki, wiceprezes PGNiG Termika ds. technicznych.
Całą wypowiedź J. Głowackiego można znaleźć tutaj:
PGNiG Termika będzie mogła grzać Warszawę wodorem i biometanem
15.04
– Będziemy wchodzić kapitałowo w spółki energetyczne i ciepłownicze – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW o finansowaniu ciepłownictwa oraz kogeneracji.
13.22
– Przepisy nasz są technologicznie neutralne. Mniejsze reaktory które być może niedługo będą oferowane, one są oparte na konceptach istniejących. Co do zasady jesteśmy w stanie przełożyć nasze wymogi do tych reaktorów. C do zasady nasze przepisy są i elastyczne, i pojemne. Przed wszystkim przez system jaki jest wymogi szczegółowe są zdefiniowane na poziomie rozporządzenia, prze co łatwiej te wymogi zmienić. Druga kwestia to jak szeroko organy powinny wchodzi w wydawanie decyzji, ponowną ocenę. Ścierają się różne koncepcje – pierwsza – wszystko robimy tak samo. Druga koncepcja to koncepcja wspólnego licencjonowania bądź zatwierdzania projektów. Państwowa agencja atomistyki będzie musiała zając się programem rządowy. powiedział Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energii jądrowej, ministerstwo klimatu i środowiska – powiedział Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energii jądrowej, ministerstwo klimatu i środowiska.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443529682612367362?s=20
13.10
– Energetyka jądrowa to energetyka wolna od CO2, energetyka jądrowa również jest elementem dalszego rozwoju źródeł zeroemisyjnych i stanowi na dzień dzisiejszy duży udział w wolnej emisji CO2. Żeby zbudować racjonalne przepis do rozwoju tej branży w Polsce podchodzimy bardzo pragmatycznie i konstruktywnie. Doświadczenia specustawy atomowej wymagają pewnej adaptacji do warunków międzynarodowych i to się dzieje. To co teraz ministerstwo klimatu i środowiska występuje do konsultacji z nowymi aktami daje szanse osiągnięcia celu jakim jest zaaplikowany w polskim programie budowy EJ. Przyjmujemy zmiany bardzo pozytywni. Kwestia odnośnie siedziby nie jest aż taka kluczowa. Ponad połowa reaktorów na świecie pracuje pod technologią Westinghouse. Znamy regulacje i znamy w jaki sposób poszczególni narodowi nadzorcy jądrowi postępują – mówił Mirosław Kowalik, szef biura Westinghouse w Polsce.
13.06
– Ogromnym wyzwaniem jest skoordynowanie rozwoju klastrów energii. Zarówno inwestorów, jak i odbiorców energii ale także prosumentów. My jako dystrybutor również widzimy swoją rolę w tym łańcuchu, choćby przez zapewnienie stabilnego dostarczania energii do klientów. Z punktu widzenia OSD dwa, trzy lata temu mieliśmy inną formułę transportu energii w systemie. To była głównie konsumpcja. Obecnie to działa w druga stronę i nie mówimy o małych wolumenach. W Tauron Dystrybucja mamy w II kwartale 2021 roku 200 MW nowych przyłączeń. W II kwartale 2019 roku było to 6 MW. Jesteśmy dziś w dużym zakłopotaniu co do rozwoju i rozbudowy sieci i dostosowania jej do spodziewanych przepływów energii w sieci. Warto zastanowić się, czy rozbudowa sieci to powinien być priorytet, czy raczej powinno to być staranie, aby energia była konsumowana w miejscu jej wyprodukowania. Powinniśmy to wspierać na wielu płaszczyznach. Chodzi o powolne odchodzenie od energetyki wielkoskalowej działającej w podstawie. Odpowiedz na pytanie kiedy odejdziemy od węgla nie jest jest trudna. Dziś węgiel stanowi podstawę energetyki, to zapewnia bezpieczeństwo. Dopóki nie będziemy mieli innego źródła zastępującą ta podstawę, dopóty będziemy musieli korzystać z węgla. Sieć potrzebuje inwestycji, potrzebuje dużych pieniędzy. Nie możemy przewymiarować ją w drugą stronę. Musimy skupić się na pobudzeniu autokonsumpcji energii w miejscu jej wytworzenia – mówił Waldemar Skomudek, wiceprezes zarządu Tauron Dystrybucja.
12.55
– Wydaje nam się, że te zmiany idą w dobrym kierunku, te zmiany mają na celu skrócenie przygotowania inwestycji. Pozwalają równolegle wnioskować o różne pozwolenia. Mają na celu zmniejszenie ryzyka ponoszonego przez inwestora. Będzie to też zmniejszać koszty opracowani i rozwoju inwestycji poprzez za darmo transferowane dane do inwestora. Zmiany znoszą obowiązek poosiadania przez inwestora siedziby w unii europejskiej. Jedynym z ryzyk, które nie zostało zniwelowane przez ostatnie zmiany to potencjalny wpływ zastosowania PZP do programu jądrowego. Jeżeli inwestor ma zastosować PZP to może spowodować przedłużenie harmonogramu, w związku z czym budżet może być też przekroczony. Trzeba rozważać, że w specustawie nie obejmować PZP albo innej zasady żeby te kontrakty zakontraktować. Ale podsumowując, pomimo licznych zezwoleń i decyzji które musi uzyskać inwestor, kontekst prawny w Polsce wydaje się być porównywalny do tych, które spotykaliśmy w innych krajach. To nie odbiega tylko sposób w jaki ramy prawne będą stosowane pokaże czy są one przyjazne dla inwestycji czy nie – powiedział Thierry Deschaux, dyrektor biura EDF w Polsce.
12.43
– To nasza porażka jako państwo, że w systemie prawnym każdą inwestycję musimy realizować poprzez ustawę. Mimo pewnych trudności dajemy radę. Normy prawne mają ułatwiać osiągnięciem pożądanego społecznego skutku. Specustawa powstała już w 2011 roku, natomiast jej tworzenie było obciążone pewnym błędnymi założeniami. W ostatnich kilku latach zidentyfikowaliśmy sporo rzeczy które można poprawić. Nacisk kładziemy na przeniesienie decyzji zasadniczej na sam początek procesu. Decyzja zasadnicza to coś znane w polskim systemie – powiedział Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energii jądrowej, ministerstwo klimatu i środowiska.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443529682612367362
12.25
Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Polskiej Agencji Atomistyki, mówił o kolejnych wyzwaniach. – Prawo polskie jest odbiciem rozwiązań międzynarodowych. Sektor ten podlega dużej internacjonalizacji ram prawnych. Podstawowym wyzwaniem jest dostosowanie krajowych ram do standardów i rozwiązań międzynarodowych – powiedział.
12.08
– Pomysł na system upustowy w kontekście prosumeryzmu był działaniem mającym rozpocząć pewien trend. Będą konsekwencje tego, że nie osiągnęliśmy poziomu 15 procent OZE do 2020 roku. Można było wcześniej uruchomić system prosumencki, może poszukać jakiś inny sposób na zwiększenie udziału OZE. Trzeba było zmienić system upustów już dwa lata temu – powiedział Andrzej Kaźmierski, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w MRPiT.
12.06
Dan Dorman z Narodowej Komisji Regulacji USA (NRC) opowiada o procesie certyfikacji reaktorów jądrowych w Stanach. – Pozwolenie NRC jest niezbędne do rozpoczęcia pracy jakiegokolwiek reaktora w USA – mówi.
10.46
– Jeżeli na pierwszych kilometrach myślimy o mecie to do niej nie dobiegniemy. Krew, pot i łzy są na początku. Instytucje finansowe muszą się pogodzić z rzeczywistością. Transformacja to nie tylko sexy inwestycje w OZE. Co się stanie jeśli w październiku będziemy mieli problem z rynkiem mocy? Co jeżeli atom znowu spadnie z polskiej agendy? Zostaje nam ścieżka gazowa. Trudno jest zaprosić do współpracy instytucje finansowe – powiedział Patryk Demski, wiceprezes Taurona.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443503827936808961
Pełny komentarz wiceprezesa Taurona Patryka Demskiego znajda Państwo poniżej:
10.41
– Potrzebę są stabilne ramy inwestycji w zgodzie z zasadami unijnymi. Środki nie są problemem – ocenił Massimiliano Massari, szef działu energetyki banku Intesa Sanpaolo.
10.25
– Gdyby nagle pojawiło się 30 projektów elektrociepłowni gazowych w Polsce, pojawiłby się problem ze znalezieniem wykonawców. Gwałtowny wzrost cen emisji CO2 oraz gazu nie pomagają – zaznaczył Wojciech Hann, prezes BOŚ Bank.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443495716991684609
10.19
– Są hybrydowe instalacje wykorzystujące gaz na które udzielilibyśmy finansowania. Może nawet dla elektrowni gazowej, jeśli miałaby zagwarantowaną cenę sprzedaży energii – podkreślił Tomasz Tomasiak, dyrektor biura transformacji energetycznej Polskiego Funduszu Rozwoju.
10.15
– Sektor finansowy dostrzega zagrożenia finansowania gazu. Pokazuje to projekt Elektrowni Ostrołęka C. Inwestycje gazowe są obarczone dzisiaj sporym ryzykiem – mówił Paweł Strączyński, wiceprezes PKO SA.
9.47
– Sektor finansowy zyskuje na zielonym ładzie. Zielony rynek mocno się rozwinął. To już jest cała gałąź sektora finansowego. To nowy obszar w którym banki mogą zyskać przewagę – powiedział Adam Burda, dyrektor departamentu klienta strategicznego w PKO Bank Polski.
9.37
– Moim zdaniem polityka klimatyczna służy odbudowie przywództwa unijnego na świecie. Mamy być pierwszą grupą państw z całkowicie nową energetyką. To ma być nasz wyznacznik. Dramatyczny upór przy realizacji polityki energetycznej UE wynika ze świadomości, że za pomocą tej operacji to pewnego rodzaju inżynieria społeczna. Elity europejskie mają ambicje i pewną wizję unifikacyjną – prof. Wojciech Myślecki z Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
Pełny komentarz prof. Wojciech Myśleckiego znajdą Państwo poniżej:
Myślecki: Polska musi przebudować energetykę z Niemcami. To jedyny realny sojusznik
9.27
– Globalny blackout doprowadziłby do śmierć 2 z 8 mld ludzi na ziemi. Jeśli nasze życie jest tak zależne od energii, to kwestią odpowiedzialności jest stworzenie odpowiedniego miksu energetycznego. Pieniądze potrzebne do transformacji energetycznej są niewyobrażalne. Same panele słoneczne i wiatraki nie zapewnią wystarczającej ilości energii. Należy wybrać dodatkowe źródła przyszłości – tłumaczyła prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
9.00
Rusza drugi dzień wydarzenia. Spotkanie otwiera prezes DISE Remigiusz Nowakowski.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443474622360530945
VII Kongres Energetyczny DISE
18.21
Pierwszy dzień Kongresu Energetycznego dobiega końca. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro!
18.07
Naszą farmę Baltic Power planujemy budować w latach 2024-25. Statki, które są w stanie wbijać duże monopale można policzyć na palcach jednej ręki. Producentów turbin mamy trzech, z czego nie wszyscy mają certyfikację na największe typy turbin. Mamy zmianę generacyjną. Wyzwaniem dla drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie konkurencja o zasoby, o to żeby zakupić w odpowiednim terminie monopale czy statki – powiedział Jarosław Broda.
17.38
– W najbliższej dekadzie wydamy 30 mld złotych na projekty zrównoważone. 25 mld złotych na 60 projektów mających zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Kluczowa dla nas jest budowa źródeł zeroemisyjnych, dlatego inwestujemy w budowę morskich farm wiatrowych – powiedział dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński z PKN Orlen.
17.37
Chcemy, aby mocy na Bałtyku było jak najwięcej. Otwarcie kolejnych akwenów jest potrzebne, jednak na razie nie mamy nawet 1 MW. Od zera do dowolnej liczby -naście tysięcy jest bardzo daleko, mnóstwo przeszkód – mówił prezes Baltic Power, spółki offshore wind PKN Orlen.
17.34
Prezes @Equinor Polska Michał Kołodziejczyk: Mamy nadzieję, że #UstawaOffshore nie będzie wiecznie odnawialna (śmiech publiczności) @DISE_ENERGY pic.twitter.com/5HDcVGVPmR
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 29, 2021
17.28
– Polska strategia musi wpisywać się w unijną. Prawo unijne jasno definiuje kierunek rozwoju #OZE #offshore – @Pawrobel na @DISE_ENERGY pic.twitter.com/bTDgYIVxyp
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 29, 2021
15.49
– To, co padło dzisiaj w kontekście biometanu – mamy relatywnie wysokie ceny wszystkiego, wszystko spina się ekonomicznie, ale mamy niepewność przyszłości. Giełda jest gotowa do rozmów z rynkiem. Chodzi o spełnienie oczekiwań rynku. Chodzi o dostarczenie wartości uczestnikom rynku. Okres handlu miałby być dłuższy. Na aukcjach OZE możemy zaproponować niższe ceny energii niż aktualne ceny rynkowe. Nikt nie wie jakie ceny będą za 2,3,5,7 lat. Jednym z produktów jest wprowadzenie takich kontraktów, narzędzi na giełdzie które będą odpowiedzieć na potrzeby uczestników rynku. Jest szereg odpowiedzi – kto, komu, po co – wtedy możemy sugerować nowe rozwiązania – powiedział prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski.
Całą wypowiedź P. Zawistowskiego można znaleźć tutaj:
Zawistowski: Rynek biometanu spinałby się ekonomicznie, ale mamy niepewność co do przyszłości
15.30
– Nasze sieci dystrybucyjne są mniej wydolne w wielu miejscach Polski, są też w gorszym stanie niż sieci przesyłowe. W najbliższym czasie będzie trochę rozczarowań. Kiedy nie starcza nam przepustowości, to rozpoczynamy proces inwestycyjny, który trwa trzy lata. Mamy kłopot z rynkiem wykonawców, on się kurczy. Po pandemii się tylko pogłębił problem. Rozczarowań może być sporo – powiedział członek zarządu ds. operacyjnych w Polskiej Spółce Gazownictwa Jakub Kowalski.
Całą wypowiedź J. Kowalskiego można znaleźć tutaj:
Kowalski: PSG ma problem z rynkiem wykonawców. Rozczarowań może być sporo
15.15
– Jesteśmy zobowiązani do tego, aby zapewnić infrastrukturę, by ci, którzy kupują gaz dla kraju, mogli zapewnić bezpieczeństwo. Liczby, o których ostatnio mówimy, pochodzą z twardych projektów, które znajdują się na biurkach wytwórców energii. To nie są szacunki obarczone dużym ryzykiem niepewności. Silniej przyglądamy się kwestią związanym z emisjami metanu. Pracujemy też, żeby w każdej chwili móc obniżyć emisje metanu. Zmieniamy system przeliczania emisji, podlegał on do tej pory szacunkom opartym na badaniach starej sieci. Gruntownie przebudowaliśmy sieć, mamy nową sieć, przebudowaną. Jesteśmy przygotowani, by wyliczyć emisje metanu w sposób rzetelny i zgodny z prawdą, zmienić zasady eksploatacji, żeby ten metan wychwytywać, a nie puszczać w powietrze – powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko.
– Jako operator narodowy musimy być przygotowani, aby w każdej chwili wdrożyć rozwiązania techniczne. W tej chwili prowadzimy intensywny dialog z wielkoskalowymi wytwórcami energii. W drodze dialogu uzmysłowiliśmy sobie ile trwa proces przyłączenia. Chcemy te przyłączenia budować, jednak musimy wcześniej wiedzieć. Nasze plany pokazują w jaki sposób chcemy to robić i my to robimy. Prowadzimy dialog z rynkiem poprzez fora w izbach gospodarczych, jaki i rozmowach bilateralnych. Mamy dobrą współpracę, wymieniamy się informacjami, którymi możemy się wymienić, aby precyzyjnie określić potrzeby rynku. Mamy specustawę PSG, jest kwestia pewnych regulacji europejskich. Nauczyliśmy się tak prowadzić procesy inwestycyjne, aby nie gasić pożarów, tylko im zapobiegać. Nawiązaliśmy kontakty z ARIMR, aby nasze działania nie niosły strat dla producentów żywności i nie powodowały protestów – mówił Zawartko.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443202178328453126?s=20
15.00
– Kontekst europejski związany z dążeniem do dekarbonizacji gospodarki, zjawiskiem obserwowanym od wielu lat jest przejście z energetyki wielkoskalowej do energetyki rozproszonej, i nie chodzi tutaj tylko o energię elektryczną, ale np. ciepło. Poszukiwanie różnych technologii przetwarzania energii na poziomie lokalnym jest związane z korzyścią łączenia sektorów. Na poziomie lokalnym łatwiej reguluje się ilość towaru wyprodukowanego. To wynika z efektu skali. Obserwujemy proces schodzenia do poziomu lokalnego w energetyce – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
– Z punktu widzenia regulatora, trzeba odejść od regulacji ilościowej od patrzenia efektu taryfy, do spojrzenia na cele. Trzeba znaleźć wspólny miernik, w celu dojścia do regulacji jakościowej. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa to nie jest nic nadzwyczajnego, bo zarządza się przez cele. Nie widzę powodu, dla którego administracja nie powinna ukierunkować się właśnie na cele. Administracja ma to do siebie, że ubrana jest w ramy organizacyjne, i jej swoboda jest ograniczona, jednak to musi się zmienić, a sam kierunek jest jasno wskazany, gdyż ma to pozytywne konsekwencje zarówno dla regulatora, jak i dla przedsiębiorstw energetycznych. To pozwala przewidzieć i ustabilizować działań inwestycyjnych – dodał Gawin.
14.47
– Mówi się, że łączenie rynków w energetyce to elektryfikacja na potrzeby klienta końcowego. O sector couplingu mówi się również w sektorze horyzontalnym, czyli łączenie segmentów energii elektrycznej, gazu i ciepła. Mi osobiście bliższa jest ta druga koncepcja. To łączenie sektorów ma różne wymiary. Z punktu widzenia regulacyjnego, regulacja ma sens, kiedy rynek wykorzystuje infrastrukturę sieciową. Regulacja jest istotna z perspektywy planowania rozwoju infrastruktury na potrzeby łączenia rynku. Planowanie nie może się opierać tylko na poziomie regulatora, ale na poziomie państwa, na poziomie legislacyjnym. Zintegrowane planowanie powinno opierać się również na poziomie samorządowym. Po środku znajdujemy się my, jako regulator. Mówimy tu o regulacjach planowania rozwoju, dostępu do sieci, ale także tworzenia nowej infrastruktury na potrzeby łączenia rynku – powiedział Rafał Gawin, prezes URE.
– W przypadku mieszania wodoru z gazem pojawia się kwestia dopuszczalnej ilości mieszania. Tutaj pojawiają się również kwestie jakości paliwa, tak aby nie spowodować nadmiernych kosztów po stronie odbiorców, aby nie generować dodatkowych kosztów np. dostosowania urządzeń zasilanych tym zmieszanym wodorem i metanem. Z punktu widzenia rynku, może on tworzyć sygnały cenowe, konieczne do integracji sektora. Mówiąc np. o wodorze, istotne znaczenie ma cena energii elektrycznej lub cena gazu – podkreślił.
– Systemy wsparcia powinny być projektowane w sposób przemyślany, aby nie przeregulować rynku i w konsekwencji nie doprowadzić do zablokowania rozwoju. Sektor coupling jest odpowiedzią na wyzwanie najbardziej efektywnego wykorzystanie energii. Temu właśnie ma to służyć – dodał.
14.33
– Dziś pojemność magazynów gazu w Polsce to prawie 3 mld m sześc. pozwala przetrwać praktycznie każdą zimę i każdy szczyt zapotrzebowania – podkreślił Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.
– Teraz niby są mechanizmy rynkowe, ale jednak Rosjanie bardzo skrupulatnie pilnują żeby mechanizmy rynkowe wykorzystać. Być może Unia powinna mieć takie rozwiązania jak ma Polska – o magazynach. Możemy być gwarantem dostarczenia technologii, ale jednocześnie gwarantem odbioru surowca. Dziś wkład do biogazowni mamy, a na drugi dzień może się okazać, że go nie mamy. Do procesów technologicznych jest potrzeba bardzo duża stabilność dostaw substratów – mówił Perkowski.
– Mamy kolejną umowę z TGE odnośnie tworzenia rynku biometanu. Biometan może się opłacać. To efekt trochę spekulacji, trochę zbitek okoliczności rynkowych. Dziś bez mechanizmu wsparcia rynku pozwalającego na obracanie certyfikatami pochodzenia gazu ziemnego, trwała rentowość tego typu działalności może być niezwykle trudna. Mamy pewność, że ceny emisji CO2 nie będą osiągały ponownie cen 20 euro – dodał.
13.12
– W różnych projekcjach unijnych czytamy, że wejść mają różne technologie, które mają zastępować dotychczasowe źródła energii. Rozwijają się te technologie, którym nikt nie przeszkadzał. Rozwijała się fotowoltaika, rozwija się offshore. Podobnie powinna się rozwijać biomasa. Są dwie frakcje, jedna opowiadająca się za centralizacją, a druga za decentralizacją. W tym drugim wypadku, biomasa jest świetnym uzupełnieniem miksu. Instalacje biomasy powinna się rozwijać w tych lokalnych. Biomasa powinna być ważnym elementem miksu. Ilość biomasy zależy od tego jak będzie działała konkurencja, jak inne technologie o podobnym profilu będą się rozwijały. Jeżeli większe pieniądze trafią do wodoru, to wtedy zapewne ta technologia stanie się wiodącą – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
13.05
Maciej Mierzwiński z Instytutu Jagielońskiego przedstawia raport “Biomasa pochodząca ze zrównoważonych źródeł. Strategiczna opcja w wyzwaniu dekarbonizacji w Polsce”. Raport dostępny jest: tutaj. Instytut Jagielloński przedstawia raport pt.: ,,Biomasa pochodząca ze zrównoważonych źródeł. Strategiczna opcja w wyzwaniu dekarbonizacji w Polsce”, w którym autorzy zastanawiają się nad rolą biomasy w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Po prezentacji raportu odbyła się debata dyskusyjna, w której wziął udział m.in Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
12.41
– Prezes NFOŚiGW zdradza plany odnośnie do magazynów energii. Taki magazyn ma między innymi gromadzić energię na co najmniej 15 minut by oddawać ją do sieci w szczycie zapotrzebowania. – To wszystko musi być skorelowane w czasie z odejściem od systemu opustów – dodał. – Jesteśmy gotowy przedstawić od pierwszego stycznia warunki, które pozwolą mu skorelować te technologie z gospodarstwem domowym – zaznaczył.
12.33
– Sieć elektroenergetyczna potrzebuje czasu na rozwój. Nawet jeżeli Europejski Zielony Ład wykorzystać w tym celu, to także wymaga czasu i odpowiedniego planowania – powiedział Przemysław Mandelt, prezes Tauron Ekoenergia.
12.24
– Gaz jest dwukrotnie mniejszym emitentem niż węgiel. Należy spełnić szereg wymagań przy transformacji energetycznej. Jesteśmy społeczeństwem uzależnionym od bezpiecznych i stabilnych dostaw energii. Wiatr i słońce są chimeryczne. Z magazynami energii możemy sobie poteoretyzować. Nie wiem kiedy powstanie elektrownia jądrowa. Trudno mi sobie wyobrazić, że taka elektrownia SMR zastąpi elektrociepłownie w ścisłej zabudowie. Potrzebujemy redukcji szybko, tu i teraz – podkreślił Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443164996817522690
12.13
– Protesty społeczne nie były jedyną przyczyna wprowadzenia ustawy 10H. Problemem było uregulowanie wszystkich nieuregulowanych inwestycji. Myślę, że obecna nowelizacja ustawy odległościowej jest najlepiej przygotowaną i skonsultowaną ustawą w ostatnich latach i liczę, że zostanie szybko przyjęta – zapowiedziała była podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii (MRPiT).
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443161249169170436
11.50
– Mamy zwiększony wzrost gospodarczy, potrzebujemy więcej energii. Z jednej strony musimy zastępować te źródła, które wypadają z systemu, ale musimy też dostawiać nowe bloki, które muszą uzupełniać zwiększone zapotrzebowanie na energię. My nie mamy takiego komfortu jak firmy niemieckie. Menadżerowie polskich firm energetycznych z jednej strony dostają plecak z kamieniami, a jednocześnie karze się im biegać sprint na 100 metrów z innymi firmami z zachodniej Europy. To nie jest sprawiedliwa transformacja. Gospodarka i prawa ekonomii zawsze przypomną o sobie. Przykładem takiego faktu pochodzi z byłego bloku wschodniego. Ten blok rozsadziła ekonomia. Ludzie nie chcieli wydawać pieniędzy na zbrojenia, a do tego mieć nieefektywnej gospodarki centralnie planowanej – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
11.47
– Pewne rzeczy muszą być oceniane z punktu widzenia ekonomicznego. Co do cen energii, musimy zastanowi się co jest składową tych cen. W przypadku obecnej sytuacji nie wynikają one z cen produkcji. Dzisiaj 24 GW niemieckiej energii generowanej jest dziś z elektrowni opalanych węglem brunatnych. Nikt w Polsce nie spodziewał się, że ETS stanie się mechanizmem spekulacyjnym – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
11.40
– Ważna jest polityka, na której się opieramy i dokumenty strategiczne m.in. Polityka Energetyczna Polski 2040. W perspektywie lat, te dokumenty strategiczne wymagają pewnych uaktualnień. Ma na to wpływ m.in. rozwój technologii. Sprawiedliwa transformacja energetyczna musi być przeprowadzona nie wykluczając regionów górniczych czy dużych grup społecznych. Obecnie pracujemy nad programami sprawiedliwej transformacji, które mają wynosić około 60 mld złotych. Plany te mają spowodować dynamiczny rozwój gospodarek, ale też zbudować alternatywę dla ciężkiego przemysłu, który dotychczas współpracował z przemysłem wydobywczym – powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
– Przygotowaliśmy kilka inicjatyw mających na celu zbudowania porozumienia pomiędzy rożnymi sektorami w tym morskiej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, czy wodoru. We wszystkich tych porozumieniach budujemy i łączymy świat nauki z przemysłem, z samorządami, czy z władzą rządową. Ma to stworzyć optymalne warunki do rozwoju danego sektora – zaznaczył wiceminister.
– Naczelna myśl przewodnia w tych inicjatywach to maksymalizacja udziału polskich firm w tych projektach. Zależy nam na rozwoju polskich czempionów gospodarczych – dodał.
10.34
– Konieczne będzie zapewnienie podaży energii elektrycznej. Elektryfikacja gospodarki może mieć miejsce jedynie w przypadku niskich cen energii. To warunek konieczny takiej elektryfikacji. Ważnym ogniwem zapewniającym niskie ceny energii, pozbawione dodatkowych kosztów jak m.in. opłaty emisyjna, będzie morska energetyka wiatrowa. Podstawą bezpieczeństwa energetycznego są stabilne stabilne źródła energii. W naszych warunkach OZE nie będzie pełnić takiej roli. Odejście od paliw kopalnych będzie możliwe dopiero po zbudowaniu pierwszych reaktorów jądrowych. Do tego czasu role przejściową będzie pełnił gaz ziemny – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443137375413186563
Całość wypowiedzi posła Grzegorza Tobiszowskiego znajdą Państwo w poniższym materiale:
Tobiszowski o Fit for 55: Papier wszystko przyjmie, gorzej z realizacją
10.26
– Największym wyzwaniem przed transformacją sektora jest osiągnięcie celów neutralności klimatycznej przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Ważnym elementem pozwalającym osiągnąć te cele jest gospodarka obiegu zamkniętego, m.in. do wykorzystania w sektorze ciepłownictwa – powiedział Piotr Dziadzio, wiceminister w ministerstwie klimatu i środowiska.
– Zwiększenie ilości samochodów elektrycznych przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Nie możemy jednak zapomnieć o wyzwaniach m.in. rozbudowie sieci elektroenergetycznej, zapewnienie surowców do produkcji tych samochodów czy baterii ale także kwestia utylizacji tych baterii – dodał wiceminister.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1443136820921913349
10.21
– Transformacja energetyczna to również program gospodarczy, dzięki któremu możemy rozwijać naszą gospodarkę i nie być przegranym w tym wyścigu – powiedział wiceprezes PGNiG Rafał Perkowski.
9.40
Piotr Dziadzio, wiceminister w ministerstwie klimatu i środowiska podkreśla, że Sector Coupling jest jednym z ważniejszych tematów, dlatego dobrze, że znalazł się w agendzie DISE. – Jest on ważnym elementem nowej strategii klimatycznej UE – powiedział.
9.15
Rozpoczyna się VII edycja Kongresu Energetycznego DISE.
⏰ Rusza VII edycja Kongresu Energetycznego @DISE_ENERGY. Wydarzenie otworzył prezes #DISE @remiknowakowski | #energetyka #KongresEnergetyczny
Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo! ⬆ pic.twitter.com/B0zh9a9h2f
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 29, 2021
Opracowali Mariusz Marszałkowski, Michał Perzyński i Gabriela Cydejko
https://biznesalert.pl/events/event/dise-energetyka-transformacja-energetyczna-ue-neutralnosc-klimatyczna/