EnergetykaGaz.Wszystko

Kopacz: Jedność Unii i Wyszehradu ma znaczenie fundamentalne

W czwartek premier Ewa Kopacz rozmawiała w Warszawie z premierem Viktorem Orbánem m.in. o relacjach UE-Rosja i sytuacji na Ukrainie. „Dla nas jedność Unii Europejskiej i potępienie agresji jest rzeczą fundamentalną” – podsumowała spotkanie szefowa polskiego rządu.

W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam panu premierowi Orbánowi, że jedność państw Unii Europejskiej i państw Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie – powiedziała premier Ewa Kopacz. Obie strony zgodziły się, że w obliczu obecnych wyzwań, zachowanie jedności, zwłaszcza jeżeli chodzi o podejmowanie konkretnych decyzji dotyczących sytuacji na Ukrainie, jest wartością gwarantującą skuteczność działania.

Polskę i Węgry zawsze łączyła prawdziwa, a nie tylko przysłowiowa przyjaźń – podkreśliła premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu przywołała postać bohatera Polski i Węgier gen. Józefa Bema, który walczył w powstaniu listopadowym i dowodził wojskami w powstaniu węgierskim. W nim splata się wspólnota historii i wspólnota wartości – dodała premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu wyraziła dumę z tego, że oba kraje, po latach niewoli, są dziś członkami Wspólnoty Europejskiej. W naszej wspólnej historii Polska i Węgry zawsze traciły, kiedy w polityce międzynarodowej prawo zastępowała siła – podkreśliła premier Ewa Kopacz, wskazując, że Ukraina ma prawo decydować o swoim losie. Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że oba kraje mają dług wdzięczności wobec tych, którym odmawia się prawa do niepodległości.

Wskutek zabiegów polskich o stworzenie Unii Energetycznej, Komisja Europejska pracuje nad mechanizmem wyprzedzających konsultacji z państwami członkowskimi odnośnie umów energetycznych ze stronami trzecimi. Ma się on znaleźć w szkicu koncepcji Unii, który zostanie przedstawiony 25 lutego.

Obecnie rządy muszą notyfikować Komisję o umowach międzyrządowych, które mają wpływ na funkcjonowanie rynku energii i bezpieczeństwa dostaw. Rewizja tych zasad pozwoli Komisji na udział w negocjacjach. Chodzi o to, aby kraje jak Rosja nie nadużywały swej siły przetargowej i przestrzegały unijnych standardów przy wyznaczaniu warunków umów, na przykład na dostawy gazu ziemnego.

W szkicu koncepcji zawarte są także postulaty dotyczące przyspieszenia dywersyfikacji źródeł dostaw błękitnego surowca, rozwój importu LNG oraz zwiększanie wydobycia europejskiego, także za pomocą hydraulicznego kruszenia w skałach łupkowych.

Postulat udziału KE w negocjacjach gazowych podnosiła Polska i inne kraje, których interesy były zagrożone w negocjacjach z Rosją. W 2011 roku Komisja interweniowała w negocjacje gazowe Polaków z Rosjanami, w celu obrony unijnych standardów. Dzięki temu poprawiły się warunki obecnie obowiązującego kontraktu.

Cytowany przez Bloomberg premier Węgier Wiktor Orban ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, na którym uzyskał pożądane koncesje w sprawie nowej umowy gazowej, że bez rosyjskich surowców nie ma mowy o konkurencyjnej gospodarce. Dodał także, że zgoda na udział Komisji Europejskiej w „bilateralnych relacjach” z Rosją, byłaby atakiem na suwerenność jego kraju, dlatego Węgry nie poprą koncepcji Unii Energetycznej. Powiedział to w przeddzień wizyty w Warszawie, stolicy kraju, który inicjował rozmowy na temat stworzenia Unii w sektorze energetycznym.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X