AlertEnergetykaOZE

PGE i KGHM chcą razem sięgnąć po energię słońca

Podpisanie umowy PGE-KGHM podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Fot. BiznesAlert.pl

Podpisanie umowy PGE-KGHM podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Fot. BiznesAlert.pl

Polska Grupa Energetyczna i KGHM podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych podczas konferencji prasowej na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Na wydarzeniu obecni byli przedstawicieli obu spółek oraz ministerstwa energii. Przedstawiciele spółek przekonują, że to najbardziej ambitny polski projekt OZE.

Umowa PGE-KGHM

– Cieszę się, że do niego doszło. Dążąc do wypełnienia zobowiązań związanych z realizacją celów OZE, tego rodzaju porozumienia spowodują, że zacznie przybywać mocy w energetyce słonecznej. Dzięki nim będziemy bliżej spełnienia naszych zobowiązań wobec Komisji Europejskiej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Spółki skarbu państwa mogą spokojnie inwestować w odnawialne źródła energii, podobnie jak obywatele. Wszyscy stajemy się hobbystami OZE – dodał.

Wiceszef resortu energii Krzysztof Kubów zauważył, że podpisane porozumienie to kolejny krok ku rozwojowi gospodarki niskoemisyjnej. – Dynamiczny rozwój OZE to coś, co jest wpisane w projekt strategii energetycznej Polski.  Chcemy, by do 2030 roku znacznie wzrosła moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Cieszymy się ze współpracy spółek Skarbu Państwa. Podpisane porozumienie przyniesie korzyści dla każdej z nich. Chcemy rozwijać odnawialne źródła energii – stwierdził.

Według prezesa PGE Henryka Baranowskiego współpraca z KGHM to efekt konsekwentnie stosowanej strategii. – Chcemy osiągnąć zrównoważony miks energetyczny. Do 2030 roku chcemy produkować 14 TWh energii z OZE. Dzisiejsze porozumienie to przykład synergii miedzy potentatem miedziowym i PGE. Razem znaleźliśmy taki obszar współpracy, który zapewni możliwość rozwoju, ale także generowania pożytku dla akcjonariuszy – mówił.

Inwestycje miałyby powstać na terenach należących do miedziowego potentata. Ma to umożliwić KGHM bezpośrednie zakupy energii u PGE. – Zidentyfikowaliśmy 400 hektarów gruntów, na których mogłyby powstać farmy fotowoltaiczne. Pierwsze działania mogą dotyczyć około 50 hektarów. Możemy szybko przejść do działania. Wiele mówi się o zielonej miedzi produkowanej w oparciu o zieloną energię. Z tego powodu potrzebujemy również OZE – powiedział  prezes KGHM Marcin Chludziński.

Jak zaznaczył p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński, projekty fotowoltaiczne mają być realizowane przez PGE i KGHM w formule joint venture obejmującej etapy przygotowania, budowy i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych. Według niego moc projektów realizowanych z KGHM ma wynieść ok. 200 MW. – Ostateczna moc będzie zależała od wielkości gruntów. Szacunkowe koszty wynoszą ok. 3 mln złotych za MW – mówił.

Przedstawiciele spółek podkreślali, że ostateczny kształt współpracy zostanie wypracowany w ciągu najbliższych miesięcy. Zespół projektowy dokona przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze inwestycje spośród nich.

Współpraca z KGHM ma pomóc PGE w realizacji programu rozwoju projektów fotowoltaicznych ogłoszonego w kwietniu tego roku. Największa spółka energetyczna chce posiadać do 2030 roku farmy słoneczne o mocy 2,5 GW. Już teraz PGE zarządza poprzez spółkę zależną PGE Energia Odnawialna 14 farmami wiatrowymi, 29 elektrowniami wodnymi, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi oraz jedną farmą fotowoltaiczną. Łączna moc OZE w dyspozycji PGE wynosi 2188,9 MW. Spółka ma ambicję, aby do 2030 roku odpowiadać za 25 procent krajowej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Także KGHM zamierza inwestować w OZE. Miedziowy gigant chce do 2030 roku zaspokoić 50 procent zapotrzebowania na energię własnymi źródłami wytwórczymi, w tym odnawialnymi.

Piotr Stępiński

KGHM i PGE wesprą powstanie centrum badawczego dla energetyki i przemysłu


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X