AtomEnergetykaOpinieOZE

Kurtyka: Decyzja lokalizacyjna budowy elektrowni jądrowej zostanie podjęta jeszcze w tym roku

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Fot. Mariusz Marszałkowski

– Jesteśmy blisko podjęcia decyzji lokalizacyjnej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej, zostanie ona podjęta jeszcze w tym roku. W przyszłym roku zostanie wybrany partner budowy sześciu bloków jądrowych od 6-9 GW – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji podsumowującej działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat.

Kamień milowy

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas wtorkowej konferencji podsumował ostatnie dwa lata działalności resortu. – Miałem zaszczyt służyć najpierw jako wiceminister energii a teraz jako minister klimatu i środowiska. To były intensywne lata. Misją MKiŚ było służenie obywatelom i poprawa jakości życia w naszym kraju przy jednoczesnej ochronie klimatu i środowiska. Chcieliśmy połączyć idee obrony klimatu i rozwoju nowoczesnego przemysłu. Istotny był etap, w którym zabezpieczyliśmy środki finansowe na inwestycje. To jest 300 mld złotych na transformację systemu elektroenergetycznego, elektromobilności i poprawy jakości powietrza. Aby te środki zostały właściwie wykorzystane, kluczowym elementem naszej pracy było wytyczenie kursu transformacji polskiej gospodarki. Kamieniem milowym tych prac było przygotowanie m.in. PEP 2040 – zaznaczył.

Atom, decyzja lokalizacyjna i partner

Minister odniósł się również do tematu powstania atomu w Polsce. – Jesteśmy blisko podjęcia decyzji lokalizacyjnej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej, zostanie ona podjęta jeszcze w tym roku. W przyszłym roku zostanie wybrany partner do budowy do sześciu bloków jądrowych od 6-9 GW – powiedział.

OZE

Michał Kurtyka podkreślił również zmiany w systemie zakupu energii przez konsumentów. – Wprowadziliśmy inteligentne liczniki, łatwiejszą procedurę zmiany dostawcy energii. Stworzyliśmy podwaliny pod nowe dziedziny polskiej gospodarki jak np. morskie farmy wiatrowe, OZE czy wodór – zaznaczył.

Kurtyka uważa, że jednym z większych sukcesów jest program rozwoju przydomowej fotowoltaiki. – W 2016 było cztery tysiące prosumentów, ostatnio świętowaliśmy 700 tys. Od przyszłego zostanie uruchomiona kolejna edycja programu Mój Prąd z finansowaniem na poziomie miliarda złotych – przypomniał.

Bałtyk

– Polska była inicjatorem podpisania deklaracji bałtyckiej na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych. Nasze zaproszenie przyjęło osiem państw basenu Morza Bałtyckiego i Komisja Europejska. Bałtyk ma ogromny potencjał offshore. Do 2050 roku może się na nim znaleźć 26 GW mocy zainstalowanej – powiedział.

Wodór

Minister przypomniał, że jednym z ostatnich sukcesów było podpisanie wodorowej umowy sektorowej. – Ona wyznacza drogę dochodzenia do polskiej gospodarki wodorowej. Porozumienie podpisało ponad 130 sygnatariuszy, firm, ośrodków naukowych i instytucji – zaznaczył. Michał Kurtyka wymienił również program Czyste Powietrze, do którego złożono już 335 tys wniosków na kwotę 5,7 mld złotych.

Kopalnia Turów

Kurtyka odniósł się także do sprawy Turowa. – Bardzo się cieszę, że jest zmiana po stronie czeskiej. Ta prośba, która została sformułowana, aby wrócić do rozmów, jest gwarantem, aby te rozmowy mogły odbywać się w dobrym duchu. Nie podjęto jeszcze decyzji o powrocie do rozmów – powiedział.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Jędrzej Stachura

Zaręba: Polski atom czeka na decyzję środowiskową (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X