AtomEnergetykaOpinie

Kurtyka: Jest coraz trudniej wdrażać projekty jądrowe w Unii

Michał Kurtyka minister klimatu i środowiska. Fot. gov.pl.

Michał Kurtyka minister klimatu i środowiska. Fot. gov.pl.

Publikacja raportu MAEA na COP26 „Nuclear Energy for a Net Zero World” to główny temat rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim. Spotkanie odbyło się 15 października 2021 roku.

Jak zwrócił uwagę minister Kurtyka, podczas gdy UE nadal zmaga się z poważnymi skutkami gospodarczymi kryzysu pandemicznego COVID-19, gwałtownie rosnące ceny energii (a także gazu i emisji CO2) utrudniają wysiłki na rzecz odbudowy. – Potrzebujemy wszelkiego rodzaju inwestycji, które mogą przyczynić się do płynnego przejścia na niskoemisyjne systemy energetyczne – dlatego potrzebne są rozwiązania, które zapewnią jasność i stabilność zrównoważonemu finansowaniu, czyli taksonomii inwestycji związanych z gazem ziemnym i energią jądrową – wyjaśnił.

Stabilna energetyka jądrowa

Zdaniem ministra Kurtyki, cel na 2050 rok jest ogromnym wyzwaniem dla Polski – odejście od węgla oznacza transformację całych regionów uzależnionych od węgla i musi uwzględniać koszty społeczne. – Choć transformacja będzie długa i wymagająca, Polska jest zdeterminowana do zmiany swojego miksu energetycznego, unowocześniania przemysłu, przy zachowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki. Aby osiągnąć cel, musimy wdrożyć wszystkie dostępne technologie, w tym słoneczne, wiatrowe, wodorowe i jądrowe. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje oddanie do eksploatacji od 6 do 9 GW mocy jądrowych do 2043 roku, co odpowiada ok. 6 tys. 15 procent mocy wytwórczych w systemie krajowym. Rozwijamy również projekt zaawansowanych reaktorów wysokotemperaturowych na potrzeby przemysłu – poinformował.

W opinii ministra Kurtyki, wdrażanie projektów jądrowych w UE jest utrudnione przez brak prawdziwie równych szans z innymi technologiami zero- i niskoemisyjnymi. Dzieje się tak pomimo suwerennego prawa państw członkowskich do wyboru własnego miksu energetycznego, o ile pozwala on na realizację celów ogólnoklimatycznych UE. – Wspieranie tylko kilku wybranych technologii zawsze będzie działać na niekorzyść rynku jako całości. Wkrótce przejawi się to w postaci wypaczeń rynkowych, które ostatecznie dotkną w ten czy inny sposób wszystkich uczestników rynku. Decyzje o włączeniu energetyki jądrowej powinny wreszcie zostać „odpolitycznione” poprzez zastosowanie „podejścia opartego na nauce” – zauważył.

Polskie oczekiwania wobec COP26

Szef resortu klimatu i środowiska podkreślił, że Polska jako kraj, który miał rekordową liczbę prezydencji COP, mocno wierzy w korzyści płynące ze współpracy wielostronnej, a transformacja klimatyczna jest dla polskiego rządu priorytetem. Zdaniem ministra ważne jest też włączenie energetyki jądrowej do głównego nurtu polityk zorientowanych na osiągnięcie neutralności klimatycznej. – Z zadowoleniem przyjmujemy działania podjęte przez MAEA w zakresie intensyfikacji dyskusji na temat energetyki jądrowej w świetle zbliżającego się COP26. Liczymy na kontynuację tych wysiłków i zamierzamy uczestniczyć w wydarzeniach nuklearnych podczas listopadowego szczytu – zaznaczył minister Kurtyka.

Ministerstwo klimatu i środowiska


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X