DrogiInfrastrukturaWszystko

Kuźmiuk: Myślenie części posłów na temat Via Carpathia jest krótkowzroczne

Sejmik Województwa Podkarpackiego wystosował apel, w którym wzywa do współdziałania całego kraju w celu stworzenia warunków finansowych umożliwiających budowę polskiej części szlaku Via Carpathia. „Potraktujmy tę drogę jako strategiczny polski interes narodowy” – apelują radni – napisał Rynek Infrastruktury. 

– Chodzi o to, by infrastruktura techniczna we wschodniej części Polskiej zanadto nie odbiegała od tej, znajdującej się w zachodniej części naszego kraju. Leży to w dobrze pojętym, polskim interesie – przekonuje w rozmowie z naszym portalem Zbigniew Kuźmiuk, poseł (PiS/EKR) do Parlamentu Europejskiego.

Dlatego jego grupa w Parlamencie Europejskim (EKR – Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) będzie podejmowała działania dla realizacji tego pomysłu. Istnieje zresztą Euroregion Karpacki powstały właśnie dzięki polskiej inicjatywie.

– To, co się stało wcześniej, podczas posiedzenia Komisji Petycji, na którym – głosami polskich europosłów z PO (i ich kolegów z Europejskiej Partii Ludowej) zakończono bieg petycji w sprawie Via Carpathia – jest skandalem – uważa Zbigniew Kuźmiuk. – To co prawda nie przekreśla całkowicie tego projektu, ale postawa posłów PO w tej sprawie jest szokująca. Co więcej, jak się dowiedziałem, wbrew temu stanowisku posłów z PO/EPL, polski rząd od tej inwestycji się nie odcina. Choć w rządowym programie rozwoju dróg do 2020 r. w sprawie Via Carpathia wiele nie pokazano.

Być może więc, przypuszcza poseł, przedstawiciele PO/EKL uczynili swój krok „na złość PiS-owi”. Bo skoro coś popiera PiS to – z założenia musi być złe, więc nie należy tego popierać.

– Takie myślenie jest krótkowzroczne i skandaliczne twierdzi europoseł. – I mam nadzieję, że w ramach nowej perspektywy finansowej, także Komisja Europejska będzie naciskała na pewne rozwiązania. Bo przypomnę, że nie zostały jeszcze przyjęte przez KE programy operacyjne (oprócz Programu Infrastruktura i Środowisko), ale komisja, zajmująca się polityką regionalną zwróciła polskiemu rządowi uwagę na dysproporcje pomiędzy zachodnią i wschodnia częścią Polski. I stwierdziła, że nie będzie tolerowała kontynuowania przez polskie władze takiej polityki.

– Miejmy nadzieję, że rząd w tej sprawie się zreflektuje – uważa na zakończenie Zbigniew Kuźmiuk.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X