13 lutego w Tallinie (Estonia) minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas spotkał się z Ministrem gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson, a 22 lutego w z wicepremierem i ministrem gospodarki Łotwy Arvils Ašeradens. Podczas obu spotkań ministrowie uzgodnili, iż należy przyspieszyć wdrożenie strategicznego dla bezpieczeństwa regionalnego projektu – synchronizacji krajów bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej.
Ž. Vaičiūnas zaznaczył, że w najbliższych miesiącach niezbędne jest osiągnięcie konsensusu politycznego między krajami bałtyckimi, Polską i Komisją Europejską co do kierunku synchronizacji systemów energetycznych państw bałtyckich.
Przypomnijmy, że państwa bałtyckie uzgodniły, że do 2025 roku zamierzają odłączyć się od postsowieckiego systemu IPS/UPS. Kraje zabiegają o synchronizację z sieciami kontynentalnymi. Jedynym narzędziem do realizacji tego celu jest połączenie elektroenergetyczne z Polską – LitPol Link 2, które razem z działającym od grudnia 2015 roku LitPol Link pozwoliłoby na obustronne dostawy energii elektrycznej i synchronizację systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z systemem kontynentalnym przez Polskę.
LitPol Link 2
Litwa wyraża także chęć budowy kolejnego mostu energetycznego z Polską, zwiększającego moc przesyłu do 2 tys. MW i umożliwiającego synchronizację do 2025 r. Chodzi o LitPol Link 2. Obecnie jednak operatorzy sieci rozważają kwestię dotyczącą rozbudowy już istniejącego połączenia.
Budowa drugiego etapu połączenia LitPol Link mimo deklaracji Polski i Litwy wciąż nie jest do końca pewna. Wynika to z odmiennych interesów obydwu krajów. Litwa dzięki rozbudowanej sieci przesyłowej i połączeniom między systemowych odgrywa znaczącą rolę w przepływie energii. Litwa korzysta z tego faktu, zarabiając na przesyle energii. Do Polski trafia tańsza energia z kierunku Litwy, pochodzącą w dużym stopniu ze Szwecji.
Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej/BiznesAlert.pl