Litwini robią krok do przodu w rozwoju połączenia energetycznego z Polską

19 maja 2021, 11:30 Alert

We wtorek rano najpotężniejszy autotransformator w krajach bałtyckich został pomyślnie dostarczony i rozładowany do stacji konwertorowej LitPol Link w pobliżu Alytus. Jest to jedno z kluczowych urządzeń niezbędnych do realizacji projektu połączenia litewsko-polskiego systemu elektroenergetycznego LitPol Link. Operacja ta jest ważnym krokiem w kierunku realizacji projektu synchronizacji krajów bałtyckich z europejskim systemem elektroenergetycznym.

– Jeden z najważniejszych projektów synchronizacji – rozbudowa połączenia LitPol Link – osiągnął bardzo znaczący etap. Po wielu wysiłkach, pierwszy z trzech autotransformatorów z powodzeniem dotarł do stacji przekształtnikowej LitPol Link. Podczas produkcji autotransformatorów poczyniliśmy wszelkie możliwe przygotowania do podłączenia LitPol Link tak, aby sprzęt został zainstalowany po dostawie i ukończeniu projektu. Planujemy to zrobić do końca roku – powiedziała Gerda Krasauskė, dyrektorka Departamentu Infrastruktury Strategicznej Litgrid.

Łącznie LitPol Link będzie wyposażony w trzy takie autotransformatory. Zgodnie z planem, druga i trzecia zostaną przewiezione na Litwę latem. Oprócz instalacji autotransformatorów, projekt rozbudowy przyłącza wysokiego napięcia prądu stałego LitPol Link obejmuje rozbudowę rozdzielni 400/330/10 kV 400 kV stacji Alytus, rozdzielni 330/110/10 kV 330 kV stacji Alytus, oraz przebudowę linii elektroenergetycznych 330 kV i 110 kV. Całkowita wartość inwestycji projektu to 22,5 mln. euro. Projekt jest współfinansowany z unijnego instrumentu „Łącząc Europę”.

Infrastruktura elektroenergetyczna w pobliżu Alytus jest kamieniem węgielnym całego projektu synchronizacji, ponieważ to dzięki połączeniu LitPol Link będzie synchronizowana częstotliwość bałtyckich i kontynentalnych europejskich sieci elektroenergetycznych.

LitGrid/Michał Perzyński