Morawiecki: Chcemy przyszłemu pokoleniu zostawić Ziemię jak najczystszą

24 września 2019, 14:30 Alert

Chcemy przyszłemu pokoleniu zostawić Ziemię jak najczystszą – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie programu „ekoKPRM”.

Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Program ekoKPRM

Chcemy przyszłemu pokoleniu zostawić Ziemię jak najczystszą – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie programu „ekoKPRM”.
„Chcemy zacząć od siebie” – wskazał premier podczas konferencji po posiedzeniu rządu. Przypomniał, że już w sierpniu w Kancelarii Premiera przestano używać papierowych kubków, a od 1 października powinny zniknąć m.in. plastikowe butelki i talerzyki. „Z plastikowego kubka korzysta się kilka sekund, a rozkłada się on przez 400 lat albo i dłużej” – zaznaczył.

Dodał, że dzięki „wszystkim działaniom KPRM zmniejszyła zużycie plastiku o ponad 1 tonę rocznie”. Docelowo – jak wskazał – „cały rząd, cała administracja” powinna stać się „bardziej ekologiczna, przyjazna dla środowiska, ale przede wszystkim przyjazna dla przyszłych pokoleń”.

W ramach proekologicznego programu KPRM, chce też zredukować m.in. zużycie energii, wody, ciepła, spalin, tonerów.

Mówiąc o ekologii, premier przypomniał, że jednym z głównych programów PiS jest poprawa jakości powietrza. Wskazał, że to rząd zmniejszył normy antysmogowe z 300 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10 do 200 mikrogramów podczas, „gdy nasi poprzednicy je podnieśli”. „Smog łapiemy za rogi i ostro staramy się zmierzyć z tym wyzwaniem – powiedział, dodając, że jest to „rozwiązanie rozłożone na lata”.

Mój prąd, Czyste Powietrze, govtech

Morawiecki podziękował również organizacjom zaangażowanym w poprawę polskiego powietrza m.in Polskiemu Alarmowi Smogowemu. „Oni wiedzą, że to zabiera czas, oni znają wyrok Trybunału Sprawiedliwości dotyczący działań naszych konkurentów politycznych w latach 2008 – 2015, oni wiedzą, że wdrożyliśmy rozwiązania dotyczące jakości kotłów, jakości i norm paliwa, a także normy antysmogowe, program +Mój prąd+, program +Czyste powietrze+ – wszystkie te programy naszego rządu bardzo wydatnie już się przyczyniają do poprawy jakości powietrza, a jestem przekonany, że w najbliższych kwartałach ten postęp będzie coraz bardziej widoczny” – ocenił premier.
Przypomniał o programie govtech, w ramach którego, „tysiące ludzi myślą nad najlepszymi możliwymi rozwiązaniami prośrodowiskowymi, a my z nich potem korzystamy” Dodał, że z „tych dobrych rozwiązań” tworzonych przez informatyków, pasjonatów i miłośników przyrody korzysta potem administracja publiczna, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Ochrony Środowiska. „Kilka razy brałem udział w spotkaniach govtech w ostatnich kilkunastu miesiącach, wiem jak bardzo zaangażowane są te środowiska, które chciałbym, żeby działały +ręka w rękę+ z administracją publiczną, razem z rządem” – podkreślił.

Przyjęty program „Czyste powietrze” zakłada m.in dofinansowanie do zamiany tzw. kopciuchów, czyli pieców starego typu, na nowoczesne urządzenia emitujące znacznie mniej zanieczyszczeń do atmosfery. W przyszłej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 resort ochrony środowiska planuje pozyskać ze środków europejskich (Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) ok. 30 mld zł na realizację tego programu. Szef MŚ Henryk Kowalczyk powiedział w sierpniu tego roku, że pieniądze te powinno się udać uruchomić od 2022 roku.

Polska Agencja Prasowa

Macron karci Polskę. ,,To ona blokuje walkę ze zmianami klimatu”