EnergetykaEnergia elektrycznaOZERozmowyWęgiel. energetyka węglowa

Puchalski: Przejęcie długów przez NABE jest korzystne, ale będzie wymagać wsparcia (ROZMOWA)

Elektrownia Bełchatów / fot. Wikimedia Commons

– Propozycja przejęcia długów PGE, Grupy Tauron i Enei zaproponowana przez Skarb Państwa w mojej ocenie jest korzysta, gdyż Skarb Państwa sugeruje, że wraz z przejęciem aktywów miałoby nastąpić częściowe oddłużenie spółek PGE, Tauron i Enea – mówi Paweł Puchalski, analityk Banku Santander Polska, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Po dwóch latach trudnych negocjacji z koncernami energetycznymi i bankami tworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego dobiega końca. Trafi do niej niemal 70 bloków węglowych. Jednak kondycja technologiczna wielu z nich jest przestarzała, emitują ogromne ilości CO2 i toną w długach.

Celem powstania NABE jest odciążenie koncernów energetycznych, dla których węgiel był coraz większym problemem, i zabezpieczenie dostaw prądu dla Polaków przez najbliższe dekady.

BiznesAlert.pl: Jak ocenia Pan powstanie NABE? Czy Agencja rzeczywiście będzie mogła zabezpieczyć dostawy energii lub ustabilizować jej ceny?

Paweł Puchalski: Podstawowym zadaniem NABE jest zapewnienie, że będziemy mieli moce wytwórcze, z których będzie można produkować energię elektryczną. Ustabilizowanie cen energii jest zupełnie inną kwestią, ponieważ w mojej ocenie Agencja bez pomocy publicznej nie będzie generować zysków.

Rolą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nie będzie obniżanie cen, a zabezpieczenie dostaw energii przez najbliższą dekadę.

Czy NABE będzie w stanie zmniejszyć dług koncernów energetycznych?

Propozycja przejęcia długów PGE, Grupy Tauron i Enei zaproponowana przez Skarb Państwa w mojej ocenie jest korzysta, gdyż Skarb Państwa sugeruje, że wraz z przejęciem aktywów miałoby nastąpić częściowe oddłużenie spółek PGE, Tauron i Enea. 

Rozmawiał Jacek Perzyński

NABE zostanie objęta gwarancjami Skarbu Państwa. Ustawa jest w drodze


Powiązane artykuły

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...

Udostępnij:

Facebook X X X