EnergetykaGaz.

Naimski: Polska musi być gotowa na wrogie działania Rosji w energetyce

Piotr Naimski w Atlantic Council. Fot. Atlantic Council

Piotr Naimski w Atlantic Council. Fot. Atlantic Council

Należy liczyć się z możliwym “oporem w sferze polityczno-dyplomatycznej” Rosji – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, pytany o to, jak Rosja może reagować na działania Polski ws. dywersyfikacji dostaw energii.

“Musimy być przygotowani na różnego rodzaju działania” ze strony Rosji – ocenił Naimski we wtorek rano w Polskim Radiu 24.

“Polskie dążenie do uzyskania niezależności, w szczególności w dziedzinie dostaw energii, jest postrzegane jako konkurencyjne w stosunku do rosyjskiej strategii dominacji w środkowej Europie” – dodał. Według Naimskiego rząd jest na dobrej drodze do tego, “żeby złamać monopol rosyjski w tej dziedzinie w regionie – nie tylko w Polsce”.

Pytany o przebieg swojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie, związanej z konferencją amerykańskiego think-tanku zajmującego się sprawami międzynarodowymi “Atlantic Council”, powiedział, że rozmowy przebiegły pomyślnie.

“Miałem okazję spotkać się z osobami zajmującymi się polityką energetyczną, bezpieczeństwem energetycznym w Stanach Zjednoczonych, w Departamencie Energii, Departamencie Stanu, czy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego – można powiedzieć, że wszędzie tam znajdujemy zrozumienie dla naszej strategii różnicowania kierunków dostaw energii do Polski, w szczególności gazu ziemnego” – powiedział.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał, że rozmowy toczyły się także odnośnie możliwości sprowadzania “skroplonego gazu, który jest produkowany w Stanach Zjednoczonych do Polski, czy szerzej – do Europy”. Zdaniem Naimskiego ten projekt “jest perspektywą strategiczną dla Europy, także dla Polski”.

W miniony czwartek do gazoportu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu wpłynął pierwszy statek transportujący ładunek LNG z USA do Polski. Naimski odnosząc się do tego wydarzenia powiedział, że “ta sytuacja spotkała się z na tyle głębokim zainteresowaniem rządu amerykańskiego, że Departament Stanu wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie, podkreślając wagę tego symbolicznego, pierwszego transportu, dla transatlantyckich więzi i współpracy w dziedzinie energii”.

W piątek premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe, deklarujące poparcie dla tego projektu oraz wolę współpracy, która powinna doprowadzić do jego pełnej realizacji w 2022 roku. Zdaniem Naimskiego “to da Polsce niezależność, jeżeli chodzi o dostawy gazu”.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X