AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaGaz.Innowacje

Wodorowa gra Rosji wokół Nord Stream 2 została zatrzymana…póki co

Elektrownia Kola. Fot. Rosatom

Elektrownia Kola. Fot. Rosatom

Elektrownia Jądrowa Kola w regionie murmańskim ma produkować do 150 ton wodoru rocznie. Jej szef przyznaje, że bez rynku zbytu w Europie projekty tego typu tracą sens, przyznając pośrednio, że Rosjanie chcieli zastępować gaz wodorem, do czego mógł służyć projekt Nord Stream 2.

Kola ma zacząć produkcję wodoru z użyciem energii jądrowej w 2025 roku w celu jego późniejszego eksportu. Technologia to elektrolizery napędzane energią z reaktorów. – Skupialiśmy się przede wszystkim na wodorze na eksport kiedy ogłaszaliśmy program wodorowy, ale teraz jest on dla nas zamknięty, więc wokół projektów tego typu jest trochę niepewności – przyznał dyrektor elektrowni Wasyl Omelczuk.

Rosjanie sugerowali w przeszłości możliwość transportu wodoru do Europy z użyciem gazociągu Nord Stream 2. Ten gazociąg miał pracować przez 50 lat od ukończenia budowy w 2021 roku, która była możliwa pomimo sankcji USA wobec Rosji. Niemcy zgłaszały, że nie są w stanie wyprodukować całego wodoru do realizacji ich strategii.

Jednakże kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom ograniczający dostawy gazu do Europy od lata 2021 roku, a potem sabotaż Nord Stream 1 i 2 z września 2022 roku istotnie ograniczyły eksport w tym kierunku. Sankcje przyjęte przez Zachód spotkały się z kontrsankcjami rosyjskimi wykluczającymi dostawy przez Gazociąg Jamalski w Polsce oraz Niemczech.

Oznacza to, że jedyny szlak dostaw wodoru w przyszłości to potencjalnie Ukraina, gdzie toczy się obecnie wojna, a Kijów nie jest zainteresowany przedłużeniem kontraktu przesyłowego z Rosjanami. Jednakże siły prorosyjskie w Niemczech sugerują gotowość do powrotu do projektu Nord Stream 2, tymczasem partia Alternative fur Deutschland zyskuje w sondażach. Partie wchodzące w skład koalicji rządzącej odrzucają możliwość powrotu do surowców z Rosji.

Interfax / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Dwa polskie eksperymenty zostały przeprowadzone w kosmosie

Misja Ignis została zrealizowana w ponad 20 procentach. Przeprowadzono dwa z zaplanowanych eksperymentów, oba zostały zgłoszone przez polskie uczelnie. Pierwszy...

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X