AlertBezpieczeństwoInfrastrukturaKolejeWykop

Bruksela ustępuje w sporze o Obwód Królewiecki, ale Rosjanie prą dalej

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Komisja umożliwiła powrót przesyłu towarów przez Litwę do Obwodu Królewieckiego, ale Rosjanie oczekują dalszych ustępstw.

Nowe wytyczne Komisji Europejskiej znoszą blokadę przesyłu towarów przez terytorium Unii Europejskiej do eksklawy rosyjskiej wokół Królewca. Litwa podporządkowała się im i dostarcza towary drogami oraz kolejami.

Zmiana polityki Komisji nastąpiła pod presją Rosji, która straszyła eskalacją, jeżeli sankcje za atak na Ukrainę zatrzymają dostawy towarów do Obwodu Królewieckiego. Teraz władze tej eksklawy oraz federalne wyraziły oczekiwanie, że „nielegalna blokada” zostanie całkowicie zdjęta.

– Ta decyzja usuwająca restrykcje na określone produkty dostarczane koleją to demonstracja realizmu i zdrowego rozsądku – podało ministerstwo spraw zagranicznych Rosji w komentarzu dla Reutersa. Gubernator Królewca Anton Alichanow napisał na Telegramie, że będzie dążył do całkowitego zdjęcia restrykcji.

Sankcje ograniczające dostawy towarów do Obwodu Królewieckiego to element działań wprowadzonych w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Działania zbrojne Rosjan trwają, ale Unia Europejska ustępuje w obawie przed eskalacją.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Wiśniewska: Rosja chce uczynić wyłom w sankcjach z pomocą sporu o Obwód Królewiecki (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X