Orlen wybuduje własną tłocznie oleju na Mazurach

21 września 2023, 12:40 Alert

Orlen Południe, spółka Grupy Orlen, podpisała umowę na budowę nowoczesnej tłoczni oleju w Kętrzynie, w woj. warmińsko-mazurskim. Zakład będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tys. ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw. Inwestycja stworzy nowe miejsca pracy i zapewni polskim rolnikom stabilny popyt na wytwarzany przez nich surowiec, deklaruje spółka.

Władze Unii Europejskiej chcą przyspieszenia dywersyfikacji źródeł energii i jeszcze mocniejszego postawienia na energię odnawialną. To oznacza, że udział biopaliw na rynku energetycznym ulegnie zwiększeniu, co dla wytwórców ekologicznego paliwa jest dobrą informacją.

– Mamy ambitną strategię rozwoju biopaliw, która zapewni Grupie Orlen pozycję regionalnego lidera w tym segmencie. W tym celu inwestujemy w rafinerie w Trzebni, Jedliczu, Płocku oraz Gdańsku, a naszym najnowszym przedsięwzięciem jest budowa własnej tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie. Zakład będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Realizując swoje cele biznesowe Orlen tworzy warunki do długofalowej współpracy z polskimi rolnikami, które zagwarantują im stały odbiór wytwarzanych przez nich produktów. W to założenie wpisuje się również budowana w Jedliczu instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, która co roku będzie zużywać 150 tys. ton słomy od lokalnych producentów rolnych – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

– Budujemy nasze bezpieczeństwo energetyczne. 20 tys. gospodarstw rolnych skorzysta na tej inwestycji, a rolnicy potrzebują stabilizacji. Będziemy podążać w tym kierunku, aby cały czas umacniać też bezpieczeństwo żywnościowe. Zablokowanie importu ukraińskiego zboża wzmocniło pozycję Polski na arenie Unii Europejskiej. Wzmacniamy polską gospodarkę i nasze rolnictwo – mówi Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem rolniczym. Cieszę się, że spółka Orlen realizuje w tym miejscu tak ważną inwestycję w tym miejscu. Zwiększamy udział Skarbu Państwa w takich spółkach jak Orlen. Dzięki fuzji Orlenu z Lotosem możemy prowadzić takie inwestycje, które dadzą nam bezpieczeństwo energetyczne. W tych miejscach niegdyś bezrobocie 30 procent było bezrobotnych, a tłocznia w Kętrzynie stworzy ponad 100 nowych miejsc pracy – mówi Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.

Całkowity koszt budowy tłoczni w Kętrzynie wyniesie ok. 850 mln zł. Budowa rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a zakończy się do połowy 2026 roku. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm Polimex, Mostostal oraz AB Industry.

Instalacja będzie wytwarzać 200 tys. ton oleju rocznie i zapewni spółce Orlen Południe pełną kontrolę nad jakością finalnego produktu. Aby wyprodukować taką ilość produktu, tłocznie będzie zużywać ok. 500. tys. ton rzepaku, który będzie pozyskiwany w pierwszej kolejności od lokalnych rolników, deklaruje Orlen. Co ważne, krajowe zbiory surowca w 2022 roku wyniosły 3,6 mln ton.

W rafinerii w Jedliczu powstaje instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, pierwsza w Polsce i druga tego typu w Europie. Jej roczna wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu, który będzie produkowany z surowców niespożywczych, przede wszystkim ze słomy. Roczne zapotrzebowanie instalacji na ten surowiec, który będzie pozyskiwany od rolników, wyniesie 150 tys. ton.

Strategia ORLEN2030 przewiduje, że do końca dekady produkcja biopaliw w Grupie wzrośnie dziesięciokrotnie, do 3 mln ton rocznie. Na osiągnięcie tego celu koncern zamierza przeznaczyć 15 mld złotych. Uzupełnieniem biopaliw będzie biogaz i wytwarzany z niego biometan, które mogą stanowić surowiec do produkcji biopaliw, ale także wykorzystywany jako paliwo, zastępując gaz ziemny. Do 2030 roku Orlen zamierza uzyskać zdolność produkcji 1 m. mld m sześc. rocznie, dzięki inwestycjom za ok. 10 mld zł.

Należy wspomnieć, że w zeszłym tygodniu Parlament Europejski przyjął znowelizowane przepisy dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III). Wśród wytycznych dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału zielonej energii znalazły się także regulacje dotyczące biopaliw.

Z frytek w paliwo lotnicze, czyli jak Orlen tworzy biopaliwo