AlertEnergetykaInnowacje

PGE Energia Odnawialna inwestuje w innowacyjny projekt oparty o koncepcję wodorową

Wodór fot. Flickr

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, przygotowuje się do uruchomienia pilotażowego projektu badawczo-rozwojowego polegającego na budowie innowacyjnej hybrydowej instalacji opartej o koncepcję power-to-gas (P2G) zintegrowanej z Farmą Wiatrową Lotnisko. Instalacja o mocy nie większej niż 0,5 MW składać się będzie z unikalnego na skalę światową modułu metanizacyjnego oraz innowacyjnego elektrolizera służącego do produkcji wodoru i tlenu.

Projekt pod nazwą „Zintegrowany układ generacji wodoru i biometanu in-situ” (BioHyMet) to wspólne przedsięwzięcie przygotowane przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, w skład którego wchodzą PGE Energia Odnawialna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Bałtyckie Centrum Transferu Technologii, należące do Grupy Kapitałowej Sescom.

W pierwszej kolejności konsorcjum zamierza zbudować podstawową aparaturę produkującą mieszaninę biometanu i syngazu (pochodzącego z reakcji wodoru i dwutlenku węgla), który docelowo trafi do sieci gazowej. Następnie – po wykonaniu rozruchów próbnych – podłączone zostaną kolejne moduły elektrolizera, których zadaniem będzie produkcja czystego, „zielonego” wodoru do wykorzystania np. w celach transportowych.

W ramach przeprowadzonego projektu badawczo-rozwojowego zagospodarowane zostanie zarówno odzyskane ciepło odpadowe, jak i uzyskany w procesie elektrolizy czysty tlen.

Realizowany przez konsorcjum projekt będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Według planów inwestycja zostanie uruchomiona do 2023 r., a spodziewany sukces pilotażu będzie stanowił podstawę do implementacji koncepcji w pełnej skali, przy innych farmach wiatrowych.

– Komercyjne wdrożenie hybrydowej instalacji opartej o koncepcję P2G stworzy spółce możliwość zwiększenia przychodów ze sprzedaży zmagazynowanej nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w dolinie nocnej. Co ważne projekt ma szanse na dodatkowe dofinansowanie, ponieważ zgłosiliśmy go do konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Power-to-gas jest to nadal młoda i będąca na etapie rozwoju technologia. Pierwsze tego typu instalacje pojawiły się kilkanaście lat temu, między innymi w Danii, Holandii i w Niemczech. – To prawda, że prowadzi się już coraz więcej badań nad wykorzystaniem nadmiaru energii z farm wiatrowych do produkcji wodoru. Jednak dalsze jego przetwarzanie do produkcji metanu syntezowanego – z wykorzystaniem odpadowego dwutlenku węgla zawartego w biogazie – przy zastosowaniu całego szeregu nowatorskich rozwiązań, jest już technologiczną innowacją na skalę światową – mówi prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

PGE


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X