Głos energetyczny Polski podczas PKEE Energy Day w Brukseli (REPORTAŻ)
We wrześniu 2023 roku Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) zorganizował PKEE Energy Day w Brukseli. Wszystko po to, aby przedstawić punkt widzenia polskich spółek energetycznych w drodze ku transformacji energetycznej. Jakie wyzwania w tej kwestii wskazuje polska branża energetyczna? Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia.
PKEE Energy Day w Brukseli był okazją do debaty na temat wyzwań transformacji energetycznej w poszczególnych krajach. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele polskich spółek energetycznych, takich jak Tauron czy Polska Grupa Energetyczna. Co ważne z perspektywy Polaków, którzy chcą przedstawić swój punkt widzenia, w debacie wzięli udział delegaci Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i europejskiego sektora energetycznego.
– Trudno sobie wyobrazić, że polskie spółki energetyczne, bez względu na to, czy duże czy małe, mogły w pojedynkę przebić się ze swoimi racjami w Brukseli. Stąd narodziła się idea powstania Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. On umożliwia wyrażenie głosu całej branży na arenie europejskiej – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron i wiceprezes PKEE.
– Należy pamiętać, że polska energetyka różni się od belgijskiej czy francuskiej z uwagi na rodzaj paliwa zasilającego jednostki wytwórcze. Polska ma swoją odrębność i należy o tym mówić głośno. Tutaj w Brukseli powstają różne pomysły legislacyjne, jak np. Fit For 55, dlatego powinniśmy mówić o sytuacji Polski i 1990 roku, który nie jest korzystnym rokiem bazowym z perspektywy naszego systemu – dodaje Paweł Szczeszek.
– Spotkania w Brukseli odświeżają perspektywę, gdyż zawsze dobrze się zderzyć z odmienną opinią. Zadaniem polskich spółek energetycznych jest przyjeżdżać tutaj, bić na alarm i wskazywać wszystkie trudności, które niesie ze sobą transformacja energetyczna. Polska mierzy się z wyjątkowymi wyzwaniami, niekoniecznie z własnej woli. To nie my wybraliśmy system energetyczny w czasie, gdy nie do końca byliśmy wolni, i dziś niesprawiedliwym byłoby obarczanie Polski tym energetycznym zacofaniem. Dlatego prowadzimy rozmowy z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, żeby zrozumieli, jakie wyboje towarzyszą nam w drodze ku transformacji i aby ujrzeli, jak bardzo ambitni jesteśmy w tej wędrówce – podkreśla Patryk Demski, wiceprezes Grupy Tauron.
– Spotkaliśmy się tutaj w Brukseli z przedstawicielami europarlamentu. Nie mamy wątpliwości, jak powinien wyglądać miks energetyczny Polski. Staramy się uświadamiać naszych rozmówców, że atom jest niezbędnym wsparciem dla odnawialnych źródeł energii. […] Okazuje się, że podejście do energetyki jądrowej nie jest to tak jednoznaczne w Europie jakby się wydawało. Widzimy napięcia pomiędzy Niemcami a Francuzami, którzy nie do końca walczą o to, aby osiągnąć cele klimatyczne, ale zaznaczyć swoją dominację ekonomiczną na rynku energetycznym w Europie. Ważne, aby w tym wszystkim klarownie pokazać punkt widzenia Polski – mówi Wanda Buk, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej i członek rady zarządzającej PKEE.
Zapraszamy do obejrzenia całej relacji na platformie YouTube:
Opracował Jędrzej Stachura