AlertEnergetykaRopa

PKN Orlen rozwija infrastrukturę badawczą

PKN Orlen. Fot. BiznesAlert.pl

We Włocławku powstanie pierwsza w historii PKN Orlen pilotażowa instalacja umożliwiająca prowadzenie badań w realnych warunkach przemysłowych. Będą w niej testowane katalizatory uwodornienia, czyli substancje przyspieszające reakcje chemiczne z wykorzystaniem wodoru. Optymalny dobór katalizatorów zwiększy efektywność procesów produkcyjnych, ich bezpieczeństwo i wpłynie korzystnie na wyniki finansowe.

Infrastruktura badawcza PKN Orlen

Nowa konstrukcja będzie sprzężona z instalacją produkcyjną kwasu tereftalowego (PTA), co umożliwi testy w skali przemysłowej. Właściwy dobór katalizatorów w produkcji rafineryjno-petrochemicznej pełni niezwykle ważną rolę. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku stosuje 264 rodzaje katalizatorów i innych “pośredników” reakcji przerobu ropy w części rafineryjnej i 131 w części petrochemicznej. Mają one zróżnicowany okres użytkowania. Ich łączna wartość może sięgać w skali roku od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.

PKN Orlen zdecydował o uruchomieniu pierwszej własnej instalacji pilotażowej do testowania katalizatorów uwodornienia na potrzeby produkcji PTA, aby zapewnić sobie optymalizację kosztów i czasu dla doboru najlepszych wariantów procesowych.

– Podpisaliśmy kontrakt na budowę w formule EPC instalacji pilotażowej, na której w drugiej połowie przyszłego roku rozpoczną się badania. Jest ona jednym z elementów naszej strategii w zakresie budowania własnego zaplecza badawczego, którego działalność poszerzy nasze możliwości w zakresie szybszego i bardziej elastycznego podejścia do nowych technologii. Poza pilotażem w zakresie uwodornienia PTA, ośrodkiem tworzenia, adaptacji i testowania technologii będzie również budowane w Płocku Centrum Badawczo-Rozwojowe – powiedział Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu PKN Orlen ds. Rozwoju.

– Nowy pilotaż pozwoli na testowanie katalizatorów w skali przemysłowej na zbudowanym równolegle do rzeczywistego, bocznym węźle reaktorowym uwodornienia. Ten proces jest niezwykle istotnym elementem w produkcji kwasu tereftalowego, ponieważ decyduje o jego czystości, a więc i jakości. Instalacja pilotażowa odwzorowująca realne warunki procesowe posłuży również do prowadzenia badań nad optymalizacją pracy węzła reaktorowego i identyfikacji reakcji ubocznych, co w przyszłości może wiązać się ze zwiększeniem efektywności instalacji przemysłowej – zapowiedział Damian Wieczorek, Dyrektor Wykonawczy ds. Rozwoju i Technologii. Instalacja badawcza będzie miała wydajność około 1300 kg/h. Generalnym Wykonawcą inwestycji została spółka Mostostal Puławy.

PKN Orlen

PKN ORLEN wybuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X