Jeśli Orlen chce skraść serca Niemców w Rafinerii Schwedt powinien wyłożyć pieniądze na zielony wodór

9 maja 2023, 17:30 Alert

Chociaż nie doszło wciąż do derusyfikacji Rafinerii Schwedt, rząd niemiecki kreśli plany wytwarzania w niej wodoru. To może być klucz do powodzenia polskiego PKN Orlen, jeśli faktycznie zechce przejąć udziały tego zakładu.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Rafineria Schwedt (CPK) ogłosiła 8 maja, że zainwestuje 15 miliardów euro w transformację energetyczną zakładu. Projekt o nazwie HyPE+ który polega na maksymalizacji wykorzystania wodoru w rafinerii został opracowany z miejscowa firma Enertrag, która zajmuje się produkcją OZE i stara się o zlecenia w zakresie gospodarki wodorowej.

Na obecnym etapie rafineria chce rozwijać możliwości energetyki wodorowej korzystając z szarego wodoru, którego ma dużo z racji produkcji olejów napędowych i innych substancji. Mógłby uzupełnić obecnie brakujące moce mające pochodzić z elektrolizera. W przyszłych latach mają powstać w PCK elektrolizery o mocy 32 MW później 96 MW. Po 2027 roku PCK ma być gotowa do instalacji 300 MW mocy produkcji zielonego wodoru. W roku 2030 moce mogłyby wzrosnąć do 600 MW. Rafineria PCK chce w przyszłości zaopatrywać miejscowy przemysł i ciepłownictwo w wodór oraz ewentualnie nawet hutę w Eisenhüttenstadt, która do 2050 chce uruchomić produkcję zielonej stali.

W ramach prezentacji projektu HyPE+ nawiązano parę razy do roli Polski. W pierwszym rzędzie Polska była wymieniona jako teren, z którego będzie można dostarczać energię ze źródeł odnawialnych (OZE) w celu przeprowadzenia elektrolizy i wytworzenia wodoru. Następnie na etapie dystrybucji wodoru mowa była o nowych wodorociągach. Do transportu wodoru ma zostać także dostosowane połączenie gazowe EUGAL (miało być odnogą gazociągu Nord Stream 2 – przyp. red.). Ta sieć gazociągów ma połączenie ze stroną polską.

Deutsche Welle spytała, czy polski Gaz-System wie o planach rafinerii i czy Orlen, który jest trzecim największym producentem szarego wodoru odda ten rynek zbytu w Polsce niemieckiej rafinerii. – Energetyka odnawialna i wytworzona z niej energia elektryczna z Polski z pewnością może być również źródłem dla PCK. Może być odbierana przez granicę tutaj w europejskiej sieci elektrycznej w tym konkretnym celu. Ale nie ma mowy o eksporcie wodoru. W tej chwili jest tak, że zaprojektowaliśmy podstawową strukturę, na poziomie sieci przesyłowym w Niemczech – powiedział minister ds. gospodarki Brandenburgii Jörg Steinbach.

Steinbach mówił także przy tej okazji o dwóch-trzech inwestorach zainteresowanych rafinerią, która jest obecnie w 54 procentach własnością rosyjskiego Rosnieftu, które zostały objęte zarządem powierniczym rządu po inwazji Rosji na Ukrainie. Niemcy mają możliwości prawne, aby wywłaszczyć Rosnieft. Strona polska nalega na ten krok. Jednym z potencjalnych inwestorów mających zastąpić Rosjan jest polski Orlen. Steinbach zaznaczył, że Niemcy wybiorą partnera, który ma nie tylko wolę, ale i siłę, by podjąć się projektu HyPE+. Minister nie chciał publicznie składać żadnych deklaracji odnośnie do potencjalnych nowych właścicieli rafinerii w Schwedt.

Deutsche Welle / Aleksandra Fedorska

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)