AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaGaz.RopaWęgiel. energetyka węglowa

Polska nie importuje węgla z Rosji i zabiega z Ukrainą o embargo unijne, ale nie wspomina o atomie

Premierzy Ukrainy i Polski Denis Szmyhal oraz Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera.

Premierzy Ukrainy i Polski Denis Szmyhal oraz Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera.

– Razem apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze embargo na ropę, gaz i na węgiel (z Rosji – przyp. red.). Polska już od około 10 dni w ogóle nie importuje rosyjskiego ani białoruskiego węgla – mówił premier RP Mateusz Morawiecki po rozmowach ze swym odpowiednikiem z Ukrainy na Wawelu. Nie wspomniał o paliwie jądrowym, które stało się przedmiotem sporu w Polsce.

Szef polskiego rządu spotkał się w Krakowie na zamku królewskim z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Kancelaria Premiera informuje, że premierzy podczas spotkania omówili aktualny stan sankcji nakładanych przez wspólnotę międzynarodową i poszczególne kraje na Rosję, jej przedstawicieli i przemysł. – Obecnie nałożone kary na Rosję nie działają tak, jak trzeba i nie zatrzymują agresora. Rosyjska gospodarka nie odczuwa poważnych strat, przynajmniej w okresie krótkookresowym. Natomiast Ukraina potrzebuje natychmiastowej pomocy, aby obronić swoją suwerenność. Dlatego potrzebne są bardzo mocne i skuteczne sankcje, aby Rosja przerwała wojnę i wycofała swoje wojska z Ukrainy – czytamy.

Kancelaria podaje dalej, że politycy podkreślili konieczność jak najszybszej rezygnacji z zakupów rosyjskich surowców energetycznych, które pozostają kluczowym źródłem finansowania rosyjskiego reżimu i jego zbrodniczych działań.

Premier RP przypomniał, że polska już od około 10 dni nie importuje rosyjskiego węgla – jest pełne embargo na ten rosyjski surowiec. – Czekamy na nałożenie sankcji na ropę i gaz, po to, żeby jak najszybciej móc nie importować także tych towarów, wszyscy razem w Europie – powiedział Morawiecki.

– Premier Ukrainy i ja patrzymy na te sankcje, jako zdecydowanie niewystarczające. Patrzymy na to, co się dzieje z rosyjską walutą, z rosyjskimi obligacjami, także z rosyjską inflacją. Potrzebne są sankcje wtórne. Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny. Oto stąd razem apelujemy: premier Ukrainy i premier Polski. Apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze sankcje na ropę, gaz i na węgiel – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Unia Europejska wprowadziła embargo na węgiel z Rosji. Trwa dyskusja o takich samych restrykcjach na dostawy gazu oraz ropy, których zwolennikiem jest Polska, gdzie na łamach Onet.pl wybuchła debata o dostawach paliwa jądrowego z użyciem samolotów przelatujących przez polską przestrzeń powietrzną do Słowacji oraz Węgier wykorzystujących je w swych elektrowniach jądrowych. Parlament Europejski zaapelował siódmego kwietnia o embargo uwzględniające także rosyjskie paliwo jądrowe.

Kancelaria Premiera/Onet.pl/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Atom dla Polski. Obawy przed Rosatomem to nie rusofobia


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X