Winiarski: CSIRE to cyfrowy przełom w polskim systemie elektroenergetycznym

21 września 2021, 10:02 Energetyka

– Zarządzanie systemem CSIRE zostało powierzone nowemu podmiotowi na rynku energii elektrycznej, czyli operatorowi informacji rynku energii. Jego zadaniem jest stworzenie całego systemu, zarządzanie nim, gromadzenie i przetwarzanie danych, a także wspieranie rozwoju i procesów na rynku energii. Rolę OIRE powierzono PSE, jako operatorowi systemu elektroenergetycznego w Polsce – powiedział zastępca dyrektora w biurze pomiarów energii Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Lesław Winiarski podczas EKG 2021.

Lesław Winiarski podczas EKG 2021. Fot. BiznesAlert.pl.
Lesław Winiarski podczas EKG 2021. Fot. BiznesAlert.pl.

– CSIRE to system teleinformatyczny, który służy do przetwarzania informacji rynku energii, w celu wsparcia procesów na rynku energii elektrycznej – wyjaśnił.

– Chodzi przede wszystkim o dane pomiarowe pochodzące z liczników energii elektrycznej, ale także o informacje z punktów pomiarowych, wszystkie zdarzenia odbierane przez liczniki energii elektrycznej. Głównym zbiorem danych zebranym w CSIRE będą dane dotyczące zużycia energii, oddanie energii, zarówno energii, jak i mocy. Jeżeli chodzi o procesy rynku energii, wykaz procesów został wypisany w rozporządzeniu wykonawczego do ustawy Prawo Energetyczne – oznajmił Winiarski.

Dodał on, że w ramach prac zebrano około 50 procesów wymiany informacji, które zostały pogrupowane w 10 obszarów tematycznych. – Są to informacje dotyczące danych pomiarowych, ale także zmiany dostawcy i odbiorcy, informacje rozliczeniowe i wszystkie inne dane dotyczących rozliczania pomiędzy dostawcami a dystrybutorami energii elektrycznej – powiedział.

Opracował Mariusz Marszałkowski