AlertAtomEnergetyka

Władze wprowadzają ograniczenia w rosyjskich nuklearnych miastach z powodu COVID19

Oziorsk

Trzy miasta nuklearne w obwodzie Czelabińskim na Uralu wprowadziły dodatkowe ograniczenia przez koronawirusa – poinformował gubernator regionu Uralskiego. 

“ZATO” jeszcze bardziej zamknięte

Zakaz dotyczy trzech tzw. Zamkniętych Miast (закрытые административно-территориальные образования), które podlegają pod jurysdykcję Federalnej Agencji Energii Atomowej – Rosatom. Wprowadzone zostały m.in ograniczenia wjazdu oraz wyjazdu mieszkańców z terenu miast. Wyjechać będzie można jedynie w przypadku nagłej potrzeby hospitalizacji w sytuacji zagrożenia życia.

– Mam nadzieję, że przyczyny i uzasadnienia są jasne dla wszystkich – musimy zapewnić ciągłą, niezawodną i bezpieczną eksploatację miast nuklearnych i przedsiębiorstw, które się tam znajdują – podkreślił gubernator.

Wjazd do zamknietego miasta Siewiersk fot wikimedia
Wjazd do zamknietego miasta Siewiersk fot wikimedia

Nuklearne miasta Rosji

Ograniczenia zostały wprowadzone do trzech miast – Oziorska, Snieżyńska i Trioczgornyja. Najbardziej znanym z tych trzech miast jest Oziorsk, wcześniej noszący nazwę Czelabińsk-40. W historii doszło tam do trzech znanych katastrof jądrowych. Najbardziej tragiczna z nich Kysztymska wydarzyła się w 1957 roku, gdy na terenie zakładu nuklearnego Majak doszło do wybuchu zbiornika, w którym znajdowały się dziesiątki tysięcy ton odpadów jądrowych. Eksplozja o sile 75 ton trotylu rozsiała promieniotwórczą zawartość zbiornika na obszarze 40 tys. kilometrów kwadratowych. Oficjalnie w wyniku choroby popromiennej zmarło dwieście osób. Należy pamiętać, że Związek Sowiecki długo ukrywał fakt katastrofy. Formalnie przyznał się do tego dopiero w 1992 roku.

Ostatnio o mieście Snieżyńsk i zakładzie Majak było głośno na jesieni 2017 roku, kiedy w wielu państwach europejskich wykryte zostało podwyższone promieniowanie pierwiastka Ruten-106. Francuscy naukowcy ocenili, że źródło emisji znajdowało się w okolicy gór Ural. Dopiero w połowie listopada, rosyjska służba meteorologiczna Rosyhromet poinformowała, że według jej danych, do emisji promieniotwórczej doszło nieopodal miasta Czelabińsk. Stacja pomiarowa w rejonie nieopodal Ozierska w okresie od 25 września do pierwszego października miała odnotować ekstremalnie wysokie zanieczyszczenie izotopem Ruten-106, które przewyższało dopuszczalną normę 986 razy.

Wiedomosti/Mariusz Marszałkowski

Bosak: Likwidacja węgla to utopia. Atom to priorytet (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X